We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 512GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Purple
SKU
DTXG2/512GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 512GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Purple, 512 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Cap, 0.33 oz (9.36 g), Black, Violet
UNSPSC: 43202010
- Color options by capacity
- Practical cap protects the connector
- USB 3.2 Gen 1 compatibility
| SKU | DTXG2/512GB |
|---|---|
| EAN | 0740617353907 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 512GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Purple. Capacity: 512 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Form factor: Cap. Weight: 0.33 oz (9.36 g). Product color: Black, Violet
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS 26 Tahoe |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 512 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS 26 Tahoe |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Violet |
| Form factor | Cap |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.843" (21.4 mm) |
| Weight | 0.33 oz (9.36 g) |
| Height | 0.409" (10.4 mm) |
| Depth | 2.39" (60.8 mm) |
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.553 oz (15.7 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Blister |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.553 oz (15.7 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Violet |
| Country of origin | Taiwan, China |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan, China |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.8" (121.9 mm) |
| Master (outer) case length | 7.6" (193 mm) |
| Master (outer) case height | 4.35" (110.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 16.5 oz (467.6 g) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology DataTraveler 512GB...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru 16GB SS3 USB3.0 USB f...
Login for pricing
|
Recommended
iStorage Kanguru Defender Elite30 16GB...
Login for pricing
|
Bestseller
iStorage Kanguru ALK-FB30-32G USB flas...
Login for pricing
|
Popular
iStorage Kanguru ALK-FB30-64G USB flas...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru FlashTrust USB 3.0 16...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTXG2/512GB
|
KF3WP-16G
|
KDFE30-16G
|
ALK-FB30-32G
|
ALK-FB30-64G
|
WP-KFT3-16G
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Kanguru
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
cap
|
swivel
|
swivel
|
cap
|
| Product colour |
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Blue
|
Blue
|
Grey
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
512GB and more
|
16GB to 25GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|




