We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 256GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia S (Black/Orange)
SKU
DTXS/256GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 256GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia S (Black/Orange), 256 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Swivel, 0.308 oz (8.72 g), Black, Orange
UNSPSC: 43202010
- Swivel cap design protects USB connector
- Multiple colour options by capacity
| SKU | DTXS/256GB |
|---|---|
| EAN | 0740617348736 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 256GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia S (Black/Orange). Capacity: 256 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Form factor: Swivel. Weight: 0.308 oz (8.72 g). Product color: Black, Orange
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Form factor | Swivel |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 256 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Product colour | Black, Orange |
| Form factor | Swivel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.748" (19 mm) |
| Weight | 0.308 oz (8.72 g) |
| Height | 0.465" (11.8 mm) |
| Depth | 2.24" (57 mm) |
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.53 oz (15 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.53 oz (15 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black, Orange |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.8" (121.9 mm) |
| Master (outer) case length | 7.6" (193 mm) |
| Master (outer) case height | 4.35" (110.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 15.9 oz (451.6 g) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology DataTraveler 256GB...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend JetFlash elite 700 64GB USB...
Login for pricing
|
Recommended
Transcend JetFlash elite JetFlash 760,...
Login for pricing
|
Transcend JetFlash 350 USB flash drive...
Login for pricing
|
Transcend JetFlash 730 64GB USB 3.0 US...
Login for pricing
|
Popular
Transcend JetFlash 350 USB flash drive...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTXS/256GB
|
TS64GJF700
|
TS64GJF760
|
TS32GJF350
|
TS64GJF730
|
TS64GJF350
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
| Form factor |
swivel
|
cap
|
slide
|
cap
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
White
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
256GB to 512GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|





