We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 Gen 1 70
SKU
DT70/128GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 Gen 1 70, 128 GB, USB Type-C, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Cap, 0.247 oz (7 g), Black
UNSPSC: 43202010
- Designed for use with USB-C devices
- USB 3.2 Gen 1 compliant
- Portable and simple design
- 5-year warranty and free tech support
| SKU | DT70/128GB |
|---|---|
| EAN | 0740617305371 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 Gen 1 70. Capacity: 128 GB, Device interface: USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Form factor: Cap. Weight: 0.247 oz (7 g). Product color: Black
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.354" (9 mm) |
| Weight | 0.247 oz (7 g) |
| Height | 0.728" (18.5 mm) |
| Depth | 2.32" (59 mm) |
| Package depth | 4" (101.6 mm) |
| Package width | 0.394" (10 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.61 oz (17.3 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 4" (101.6 mm) |
| Package width | 0.394" (10 mm) |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.61 oz (17.3 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Compliance certificates | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 0.187" (4.75 mm) |
| Master (outer) case length | 6.75" (171.4 mm) |
| Master (outer) case height | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 18.3 oz (518.7 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology DataTraveler 128GB...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim 64GB Store 'n' Go U...
Login for pricing
|
Verbatim VB-FD3-016-V3B
Login for pricing
|
SanDisk 32GB Cruzer Blade USB flash dr...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim 97408 USB flash drive 32 GB U...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk 32GB Cruzer Glide USB flash dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DT70/128GB
|
97005
|
49172
|
SDCZ50-032G-A46
|
97408
|
SDCZ60-032G-A46
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
slide
|
capless
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
Red
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|







