We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 128GB microDuo 3C 200MB/s dual USB-A + USB-C
SKU
DTDUO3CG3/128GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 128GB microDuo 3C 200MB/s dual USB-A + USB-C, 128 GB, USB Type-A / USB Type-C, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 200 MB/s, Other, Stainless steel, Purple
UNSPSC: 43202010
- Fast data transfer speeds up to 200MB/s*** read
- Dual connectors accommodate USB Type-C and Type-A ports
- High capacity storage up to 256GB**
| SKU | DTDUO3CG3/128GB |
|---|---|
| EAN | 0740617328165 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 128GB microDuo 3C 200MB/s dual USB-A + USB-C. Capacity: 128 GB, Device interface: USB Type-A / USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 200 MB/s. Form factor: Other. Weight: 0.176 oz (5 g). Product color: Stainless steel, Purple
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Form factor | Other |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Product colour | Stainless steel, Purple |
| Form factor | Other |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.654" (16.6 mm) |
| Weight | 0.176 oz (5 g) |
| Height | 0.332" (8.44 mm) |
| Depth | 1.18" (29.9 mm) |
| Package depth | 0.36" (9.14 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.531 oz (15.1 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 0.36" (9.14 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.531 oz (15.1 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Stainless steel, Purple |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case length | 6.75" (171.4 mm) |
| Master (outer) case height | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 16.3 oz (461.9 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology DataTraveler 128GB...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim 64GB Store 'n' Go U...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim VB-FD3-016-V3B
Login for pricing
|
SanDisk 32GB Cruzer Blade USB flash dr...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim V3 USB flash drive 64 GB USB...
Login for pricing
|
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTDUO3CG3/128GB
|
97005
|
49172
|
SDCZ50-032G-A46
|
49174
|
SDCZ60-128G-A46
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Form factor |
other
|
N/A
|
slide
|
capless
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
Red
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|






