We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology Canvas Select 128GB micSDXC Plus 100R A1 C10 Card + ADP
SKU
SDCS2/128GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology Canvas Select 128GB micSDXC Plus 100R A1 C10 Card + ADP, 128 GB, MicroSDXC, Class 10, UHS-I, 100 MB/s, Class 1 (U1)
UNSPSC: 43202005
- Class 10 UHS-I speeds up to 100MB/s**
- Optimised for use with Android devices
- Capacities up to 512GB*
- Durable
| SKU | SDCS2/128GB |
|---|---|
| EAN | 0740617298703 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Canvas Select |
Kingston Technology Canvas Select 128GB micSDXC Plus 100R A1 C10 Card + ADP. Capacity: 128 GB, Flash card type: MicroSDXC, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 100 MB/s, UHS Speed Class: Class 1 (U1), Video Speed Class: V10. Protection features: Shock resistant, Vibration proof, X-ray proof, Product color: Black
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof, X-ray proof |
| Compatible operating systems | Android |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof, X-ray proof |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Android |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 128 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.00811 oz (0.23 g) |
| Width | 0.43" (10.9 mm) |
| Depth | 0.59" (15 mm) |
| Height | 0.0402" (1.02 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package weight | 0.449 oz (12.7 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13 oz (368.6 g) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Android |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |