We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 64G SDXC Industrial pSLC
SKU
SDIT/64GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 64G SDXC Industrial pSLC, 64 GB, SDHC, Class 10, UHS-I, 100 MB/s, 80 MB/s
UNSPSC: 43202005
- Durable in extreme environments*****
- High endurance and reliability
- UHS-I compliant
- Industrial-grade built-in features
| SKU | SDIT/64GB |
|---|---|
| EAN | 7406173354538 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Out of Stock |
Kingston Technology 64G SDXC Industrial pSLC. Capacity: 64 GB, Flash card type: SDHC, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 100 MB/s, Write speed: 80 MB/s, UHS Speed Class: Class 3 (U3), Video Speed Class: V30. Protection features: Temperature proof, Waterproof, X-ray proof, Product color: Black
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | FAT32 |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDHC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | FAT32 |
| Protection features | Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 64 GB |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.0815 oz (2.31 g) |
| Width | 1.25" (31.8 mm) |
| Depth | 0.94" (23.9 mm) |
| Height | 0.0799" (2.03 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package weight | 0.488 oz (13.8 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 14 oz (396 g) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | FAT32 |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |


