We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 256GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s C10 UHS-I U1 V10
SKU
SDS3/256GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 256GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s C10 UHS-I U1 V10, 256 GB, SD, Class 10, UHS-I, 150 MB/s, Class 1 (U1)
UNSPSC: 43202005
- UHS-I speeds of up to 150MB/s*
- Capture images and videos in Full HD (1080p)
- Capacities of up to 1TB***
- Durable****
- Lifetime warranty
| SKU | SDS3/256GB |
|---|---|
| EAN | 7406173483160 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 256GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s C10 UHS-I U1 V10. Capacity: 256 GB, Flash card type: SD, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 150 MB/s, UHS Speed Class: Class 1 (U1), Video Speed Class: V10. Product color: Green, Black, White
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Design | |
| Product colour | Green, Black, White |
| Features | |
| Product colour | Green, Black, White |
| Technical details | |
| Product colour | Green, Black, White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 256 GB |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.0811 oz (2.3 g) |
| Width | 1.26" (32 mm) |
| Depth | 0.945" (24 mm) |
| Height | 0.0827" (2.1 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package weight | 0.468 oz (13.3 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13 oz (369 g) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
You may also be interested in
| Product |
New
Kingston Technology 256GB SDXC Canvas...
Login for pricing
|
Popular
Transcend TS2GUSD memory card 2 GB Mic...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend TS4GCF133 memory card 4 GB C...
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend 32GB microSDHC Class 10 UHS-...
Login for pricing
|
Transcend 32GB microSDHC Class 10 UHS-I
Login for pricing
|
Recommended
Transcend TS2GUSDC memory card 2 GB Mi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDS3/256GB
|
TS2GUSD
|
TS4GCF133
|
TS32GUSDU1
|
TS32GUSDCU1
|
TS2GUSDC
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
| Flash card type |
SD
|
MicroSD
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
MicroSD
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
256GB and more
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
2GB to 4GB
|





