We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200R A2 U3 Single Pack w/o ADP
SKU
SDCG4/128GBSP
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200R A2 U3 Single Pack w/o ADP, 128 GB, MicroSD, Class 10, UHS-I, 200 MB/s, 100 MB/s
UNSPSC: 43202005
- Superior transfer speeds up to 200MB/s*
- Ideal for mobile gaming, drones, action cams, and AndroidTM devices
- U3 & V30 speed performance
- Supports A2 app performance class
- Durable**
| SKU | SDCG4/128GBSP |
|---|---|
| EAN | 7406173479750 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Out of Stock |
Kingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200R A2 U3 Single Pack w/o ADP. Capacity: 128 GB, Flash card type: MicroSD, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 200 MB/s, Write speed: 100 MB/s, UHS Speed Class: Class 3 (U3), Video Speed Class: V30. Product color: Black, Turquoise
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Features | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | No |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.00811 oz (0.23 g) |
| Width | 0.591" (15 mm) |
| Depth | 0.433" (11 mm) |
| Height | 0.0394" (1 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Blister |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package weight | 0.403 oz (11.4 g) |
| Memory adapter included | No |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | No |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case height | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 11.9 oz (336.1 g) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |