We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 480G DC2000B PCIe 4.0 M.2 2280 Enterprise SSD
SKU
SEDC2000BM8/480G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 480G DC2000B PCIe 4.0 M.2 2280 Enterprise SSD, 480 GB, M.2, 7000 MB/s
UNSPSC: 43201830
- PCIe 4.0 NVMe Gen 4x4 performance
- Hardware-based power loss protection
- Latency and IOPS consistency
- Designed for data center environments
| SKU | SEDC2000BM8/480G |
|---|---|
| EAN | 0740617345209 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 480G DC2000B PCIe 4.0 M.2 2280 Enterprise SSD. SSD capacity: 480 GB, SSD form factor: M.2, Read speed: 7000 MB/s, Write speed: 800 MB/s, Component for: Server
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 480 GB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 800 MB/s |
| Random write (4KB) | 32000 IOPS |
| Random read (4KB) | 530000 IOPS |
| Write latency | 29 µs |
| Read latency | 70 µs |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 350 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 800 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 32000 IOPS |
| Random read (4KB) | 530000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 29 µs |
| Read latency | 70 µs |
| SSD form factor | M.2 |
| H/W PLP function | Yes |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.4 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 5.77 W |
| Power consumption (read) | 3.29 W |
| Average power consumption (write) | 5.6 W |
| Average power consumption (read) | 3.22 W |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 350 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 800 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 32000 IOPS |
| Random read (4KB) | 530000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 29 µs |
| Read latency | 70 µs |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server |
| Cooling type | Heatsink |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.866" (22 mm) |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| Height | 0.35" (8.9 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.56" (14.2 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.19 oz (33.8 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.56" (14.2 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.19 oz (33.8 g) |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 9.9 oz (280.6 g) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | M.2 |
| Other features | |
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 9.9 oz (280.6 g) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology 480G DC2000B PCIe...
Login for pricing
|
Recommended
Transcend MTS800 64 GB M.2 Serial ATA...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend 370S 64 GB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Popular
Transcend SSD420K 64 GB 2.5" Seri...
Login for pricing
|
Edge PE252328 internal solid state dri...
Login for pricing
|
Axiom C565n 960 GB M.2
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SEDC2000BM8/480G
|
TS64GMTS800
|
TS64GSSD370S
|
TS64GSSD420K
|
PE252328
|
SSDM288XT960-AX
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Edge
|
Axiom
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory type |
3D TLC
|
MLC
|
MLC
|
MLC
|
3D TLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
50GB to 100GB
|
50GB to 100GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
Server
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|






