We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 3.84TB DC3000ME U.2 PCIe 5.0 NVMe TCG Opal Enterprise SSD
SKU
SEDC3000ME/3T8
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 3.84TB DC3000ME U.2 PCIe 5.0 NVMe TCG Opal Enterprise SSD, 3.84 TB, U.2, 14000 MB/s
UNSPSC: 43201830
- Enterprise PCIe 5.0 performance
- Optimal storage and efficiency
- On-board power loss protection (PLP)
- AES 256-bit encryption
| SKU | SEDC3000ME/3T8 |
|---|---|
| EAN | 0740617347876 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Out of Stock |
Kingston Technology 3.84TB DC3000ME U.2 PCIe 5.0 NVMe TCG Opal Enterprise SSD. SSD capacity: 3.84 TB, SSD form factor: U.2, Read speed: 14000 MB/s, Write speed: 5800 MB/s, Component for: Server
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Memory type | 3D eTLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 14000 MB/s |
| Write speed | 5800 MB/s |
| Random write (4KB) | 300000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2700000 IOPS |
| Write latency | 10 µs |
| Read latency | 70 µs |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES, TCG Opal 2.0 |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | Server |
| NVMe | Yes |
| Power loss protection | Yes |
| TBW rating | 7008 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES, TCG Opal 2.0 |
| Read speed | 14000 MB/s |
| Write speed | 5800 MB/s |
| Memory type | 3D eTLC |
| Random write (4KB) | 300000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2700000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 10 µs |
| Read latency | 70 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | U.2 |
| Market segment | Server |
| Power | |
| Power consumption (write) | 24 W |
| Power consumption (read) | 8.2 W |
| Power consumption (idle) | 8 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | Server |
| NVMe | Yes |
| Power loss protection | Yes |
| TBW rating | 7008 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES, TCG Opal 2.0 |
| Read speed | 14000 MB/s |
| Write speed | 5800 MB/s |
| Memory type | 3D eTLC |
| Random write (4KB) | 300000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2700000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 10 µs |
| Read latency | 70 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Component for | Server |
| SSD form factor | U.2 |
| Market segment | Server |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.75" (69.8 mm) |
| Weight | 5.16 oz (146.2 g) |
| Height | 0.583" (14.8 mm) |
| Depth | 3.96" (100.5 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.66" (16.8 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 6.36 oz (180.4 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.66" (16.8 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 6.36 oz (180.4 g) |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Non-operating vibration | 10 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Non-operating vibration | 10 G |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | U.2 |
| Market segment | Server |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |