We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2230 NVMe SSD
SKU
SNV3SM3/2T0
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2230 NVMe SSD, 2 TB, M.2, 6000 MB/s
UNSPSC: 43201830
- Gen 4x4 NVMe PCIe performance
- Ideal for high-speed, low-power storage
- Capacities up to 4TB**
| SKU | SNV3SM3/2T0 |
|---|---|
| EAN | 0740617349979 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Out of Stock |
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2230 NVMe SSD. SSD capacity: 2 TB, SSD form factor: M.2, Read speed: 6000 MB/s, Write speed: 5000 MB/s, Component for: Notebook/Game console
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Notebook/Game console |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 640 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Notebook/Game console |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 640 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Design | |
| Component for | Notebook/Game console |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Weight | 0.0988 oz (2.8 g) |
| Height | 0.0906" (2.3 mm) |
| Depth | 0.866" (22 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package depth | 0.32" (8.13 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package depth | 0.32" (8.13 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case width | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case length | 6.75" (171.4 mm) |
| Master (outer) case height | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.8 oz (389.8 g) |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case length | 6.75" (171.4 mm) |
| Master (outer) case height | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.8 oz (389.8 g) |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |