We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology IronKey 1920GB Vault Privacy 80 XTS-AES 256-bit Encrypted External SSD
SKU
IKVP80ES/1920G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology IronKey 1920GB Vault Privacy 80 XTS-AES 256-bit Encrypted External SSD, 1.92 TB, USB Type-C, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 250 MB/s, Password protection, Blue
UNSPSC: 43201827
- FIPS 197 Certified with XTS-AES 256-bit Encryption
- Unique Intuitive Touch-screen
- Multi-Password (Admin/User) Option with PIN/Passphrase modes
- Configurable Password Rules
- Dual Read-Only (Write Protect) Modes for Malware Protection
- Ideal for regular backups and protection against ransomware
| SKU | IKVP80ES/1920G |
|---|---|
| EAN | 0740617328424 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronKey |
Kingston Technology IronKey 1920GB Vault Privacy 80 XTS-AES 256-bit Encrypted External SSD. SSD capacity: 1.92 TB. USB connector: USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Read speed: 250 MB/s, Write speed: 250 MB/s. Password protection. Product color: Blue
| Performance | |
|---|---|
| Read speed | 250 MB/s |
| Write speed | 250 MB/s |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 197 |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Plastic, Zinc |
| Country of origin | United States |
| Solid state drive | |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 250 MB/s |
| Write speed | 250 MB/s |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Plastic, Zinc |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Country of origin | United States |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 197 |
| PIN-secured access | Yes |
| Time-out function | Yes |
| Write protection switch | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 197 |
| PIN-secured access | Yes |
| Time-out function | Yes |
| Write protection switch | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 3.31" (84.2 mm) |
| Depth | 4.82" (122.5 mm) |
| Height | 0.728" (18.5 mm) |
| Weight | 8.84 oz (250.7 g) |
| Package type | Box |
| Package width | 5.6" (142.2 mm) |
| Package depth | 2.3" (58.4 mm) |
| Package height | 6.7" (170.2 mm) |
| Package weight | 16 oz (454.3 g) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 5.6" (142.2 mm) |
| Package depth | 2.3" (58.4 mm) |
| Package height | 6.7" (170.2 mm) |
| Package weight | 16 oz (454.3 g) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Detachable protection cover | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Detachable protection cover | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Touchscreen | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.5" (215.9 mm) |
| Master (outer) case length | 14.2" (361.9 mm) |
| Master (outer) case height | 6.25" (158.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 6.57 lbs (2.98 kg) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology IronKey 1920GB Vau...
Login for pricing
|
Apricorn Aegis Padlock 3.0 2 TB USB Ty...
Login for pricing
|
Recommended
Apricorn Aegis Padlock 2 TB Black
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung T7 2 TB USB Type-C 3.2 Gen 2 (...
Login for pricing
|
New
Axiom AXG100507 external solid state d...
Login for pricing
|
Popular
DataLocker DL4 FE 1 TB USB Type-C 3.2...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IKVP80ES/1920G
|
A25-3PL256-S2000
|
ASSD-3PL256-2TBF
|
MU-PC2T0T/AM
|
AXG100507
|
DL4-SSD-1TB-FE
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Samsung
|
Axiom
|
DataLocker
|
| Product colour |
Blue
|
Black
|
Black
|
Titanium
|
Black
|
N/A
|
| Wi-Fi |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| SSD capacity |
1600GB to 2048GB
|
1600GB to 2048GB
|
1600GB to 2048GB
|
1600GB to 2048GB
|
1600GB to 2048GB
|
960GB to 1024GB
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|





