We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SanDisk G-RAID MIRROR external hard drive 36 TB 7200 RPM USB Type-C Gray
SKU
SDPHH2H-036T-NBAAD
- Ships in RAID 1 for peace of mind, or use the hardware RAID selector for RAID 0
- PRO-BLADE SSD Mag slot to easily add SSD capacity and performance
- Color-coded cable indicators to connect the right cables and get the most out of your device
| SKU | SDPHH2H-036T-NBAAD |
|---|---|
| EAN | 0718037898926 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | G-RAID |
Professional-grade, high-performance storage for fast, reliable backups and project workflows.
The SanDisk Professional G-RAID MIRROR drive set to RAID 1 (Mirroring) will allow you to keep a working copy of your valuable content on one drive and will automatically create a duplicate for you on the second drive for data redundancy and peace of mind.
7200RPM Ultrastar Enterprise-class Hard Drives Inside
For your demanding workloads and mission-critical content, you can rely on the power and enhanced reliability of the 7200RPM Ultrastar enterprise-class hard drives inside.
Ships in RAID 1 for Peace of Mind
G-RAID MIRROR is ready to go in RAID 1, also known as “mirroring”, so your valuable content is automatically duplicated onto the second drive for worry-free data redundancy.
PRO-BLADE SSD Mag Slot
Offload, make copies or edit content from a PRO-BLADE SSD Mag through the new PRO-BLADE SSD Mag slot (10Gbps) at blazing fast speeds.
Change Hardware RAID Setting on Device
Easily change the RAID mode setting from default RAID 1 to RAID 0 or JBOD by flipping a switch – no need to download an app or install special software.
High-Performance Thunderbolt™ 3 Interface
Thunderbolt™ 3 (40Gbps) interface for faster transfers, image editing, workload management, and daisy-chaining for up to five (5) additional devices.
Pairs Great with iPad
G-RAID MIRROR works great with compatible iPad tablets that have a USB Type-C™ port to enable efficient creative workflows when using your favorite production apps.
The SanDisk Professional G-RAID MIRROR drive set to RAID 1 (Mirroring) will allow you to keep a working copy of your valuable content on one drive and will automatically create a duplicate for you on the second drive for data redundancy and peace of mind.
7200RPM Ultrastar Enterprise-class Hard Drives Inside
For your demanding workloads and mission-critical content, you can rely on the power and enhanced reliability of the 7200RPM Ultrastar enterprise-class hard drives inside.
Ships in RAID 1 for Peace of Mind
G-RAID MIRROR is ready to go in RAID 1, also known as “mirroring”, so your valuable content is automatically duplicated onto the second drive for worry-free data redundancy.
PRO-BLADE SSD Mag Slot
Offload, make copies or edit content from a PRO-BLADE SSD Mag through the new PRO-BLADE SSD Mag slot (10Gbps) at blazing fast speeds.
Change Hardware RAID Setting on Device
Easily change the RAID mode setting from default RAID 1 to RAID 0 or JBOD by flipping a switch – no need to download an app or install special software.
High-Performance Thunderbolt™ 3 Interface
Thunderbolt™ 3 (40Gbps) interface for faster transfers, image editing, workload management, and daisy-chaining for up to five (5) additional devices.
Pairs Great with iPad
G-RAID MIRROR works great with compatible iPad tablets that have a USB Type-C™ port to enable efficient creative workflows when using your favorite production apps.
| Performance | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Wi-Fi | No |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Network | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Hard drive | |
| Read speed | 260 MB/s |
| Write speed | 250 MB/s |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 36 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Thunderbolt version | 3 |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Features | |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Product colour | Gray |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Gray |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.92 lbs (3.14 kg) |
| Width | 8.27" (210.1 mm) |
| Depth | 5.24" (133.1 mm) |
| Height | 4.06" (103.1 mm) |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC, Thunderbolt |
| Technical details | |
| Product colour | Gray |
| Wi-Fi | No |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC, Thunderbolt |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Ethernet LAN | No |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |