We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ambir Technology BR112-WH barcode reader Handheld bar code reader 1D/2D LED White, Blue
SKU
BR112-WH
- Healthcare Focused Reducing Scan Time and Boosting Productivity
- The Ambir BR112 Healthcare USB Barcode Scanner is great for Vaccines, Wristbands, Inventory and Labels. This Barcode Scanner has high durability with its shockproof and drop-resistant qualities.
- The AMBIR BR112 Scanner will promptly capture all challenging barcodes, including small, damaged or curved barcodes found on wristbands, medicine bottles, IV bags, syringes, and additional supplies. AMBIR Barcode scanners reduce scan time and boost productivity.
- Integrated with Positive Patient Identification (PPID) Systems
- The Ambir BR112 Healthcare USB Barcode Scanner is used hand in hand to perform Positive Patient Identification (PPID) in Healthcare facilities. The scanner integrates with most major PPID systems, healthcare inventory management systems, EMR, EHR and Practice Management Systems.
- Scanner Comfort Modes available, keeping your Patients Best Interest in Mind
- The Ambir BR112 Healthcare USB Barcode Scanner lets you keep your patients’ best interest in mind. It is IP52 rated allowing for thorough wipe downs of the hardware. The scanner is built to be frequently sanitized without damaging the device. This prevents the spread of bacteria between patients in a hospital setting.
| SKU | BR112-WH |
|---|---|
| EAN | 0835345006963 |
| Manufacturer | Ambir Technology |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The Ambir BR112 Healthcare USB Barcode Scanner is an affordable barcode scanner for the healthcare industry that has broad compatibility with 3rd party systems and allows for the scanning of a wide range of barcodes in the healthcare environment.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, QR Code, Han Xin, Micro QR Code |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Standard interfaces | USB |
| Performance | |
| Product colour | White, Blue |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | White, Blue |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Depth | 4.21" (107 mm) |
| Height | 6.73" (171 mm) |
| Weight | 8 oz (226.7 g) |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | White, Blue |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Drop resistance | 47.2" (1.2 m) |