We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems Dell OptiPlex 7090 Micro Intel® Core™ i9 i9-10900 32 GB DDR4-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Micro PC Mini PC Black
SKU
J1-7090MA14
Login for pricing
In stock
Intel Core i9-10900 2.8GHz, 32GB DDR4, 1TB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211507
| SKU | J1-7090MA14 |
|---|---|
| EAN | 0825633611238 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
Dell OptiPlex 7090 Micro Desktop (REFURBISHED)
The 10th Gen Intel Core i9-10900, 10-Core processor with a speed of 2.8GHz, 32GB DDR4 Memory, 1TB NVMe SSD Storage, 2x DP, Windows 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade A
The 10th Gen Intel Core i9-10900, 10-Core processor with a speed of 2.8GHz, 32GB DDR4 Memory, 1TB NVMe SSD Storage, 2x DP, Windows 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade A
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i9 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | i9-10900 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 630 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Line-out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Micro PC |
| Refurbished | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Micro PC |
| Refurbished | Yes |
| Refurbished grade | Grade A |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.01" (178 mm) |
| Depth | 1.42" (36 mm) |
| Height | 7.17" (182 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Refurbished | Yes |