We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Elite SFF 800 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA Quadro T400 Windows 11 Pro PC Black
SKU
AY7W6UP#ABA
Login for pricing
In stock
HP Elite SFF 800 G9, Intel® Core™ i7, i7-14700, 16 GB, 512 GB, DVD-RW, Windows 11 Pro
UNSPSC: 43211507
- Windows 11 Pro
- Intel Core i7-14700 (33MB Cache)
- NVIDIA Quadro T400 (2GB GDDR6)
- 16GB DDR5-SDRAM (2 x 8) & 512GB SSD
| SKU | AY7W6UP#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198701863335 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Elite |
HP Elite SFF 800 G9. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-14700. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD, Optical drive type: DVD-RW. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 770, Discrete graphics card model: NVIDIA Quadro T400. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 260 W. Chassis type: SFF. Product type: PC. Weight: 11.9 lbs (5.4 kg). Product color: Black
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor model | i7-14700 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 28 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | DVD-RW |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro T400 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Power | |
| Power supply | 260 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 15.7" (399 mm) |
| Package depth | 19.6" (499 mm) |
| Package height | 8.98" (228 mm) |
| Width | 13.3" (338 mm) |
| Depth | 12.1" (308 mm) |
| Height | 3.94" (100 mm) |
| Package weight | 17.5 lbs (7.92 kg) |
| Weight | 11.9 lbs (5.4 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 15.7" (399 mm) |
| Package depth | 19.6" (499 mm) |
| Package height | 8.98" (228 mm) |
| Package weight | 17.5 lbs (7.92 kg) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Display included | No |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
HP Elite SFF 800 G9 Intel® Core™ i7 i7...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
New
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Intel® Co...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AY7W6UP#ABA
|
86K05UT#ABA
|
30GA0014US
|
30GA000XUS
|
30HA0024US
|
805C9UT#ABA
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
| Optical drive type |
DVD-RW
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core i7
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
Intel Xeon W
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
PC
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|




