We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS NUC RNUC14LNKU5078HU Copilot+ PC Intel Core Ultra 5 226V 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Home Mini PC Black
SKU
RNUC14LNKU5078HU
Login for pricing
In stock
Intel Core Ultra 5 226V (8MB Cache), 16GB LPDDR5x-SDRAM, 512GB SSD, Intel Arc Graphics 130V, LAN, WLAN, Bluetooth, Windows 11 Home 64-bit
UNSPSC: 43211507
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core Ultra 5 226V (8MB Cache)
- 16GB LPDDR5x-SDRAM & 512GB SSD
| SKU | RNUC14LNKU5078HU |
|---|---|
| EAN | 0197105850286 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | NUC |
| Product Series | 14 Pro AI |
| PDF URLs |
View PDF |
ASUS NUC 14 Pro AI (Lunar Canyon)
Create, achieve, and stay secure with AI Innovation
The World’s First AI Mini PC,powered by the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2, formerly Lunar Lake), delivering advanced AI capabilities in a compact <0.6L design. it features Copilot+ button, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, voice command, and fingerprint recognition with Secure Boot for enhanced security, plus effortless tool-free installation. This revolutionary device sets a new benchmark for mini PC innovation, providing unparalleled performance across business, entertainment, and industrial applications.
Create, achieve, and stay secure with AI Innovation
The World’s First AI Mini PC,powered by the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2, formerly Lunar Lake), delivering advanced AI capabilities in a compact <0.6L design. it features Copilot+ button, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, voice command, and fingerprint recognition with Secure Boot for enhanced security, plus effortless tool-free installation. This revolutionary device sets a new benchmark for mini PC innovation, providing unparalleled performance across business, entertainment, and industrial applications.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | 226V |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor socket | BGA 2833 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Performance cores | 4 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Total processor performance up to | 97 TOPs |
| NPU performance up to | 40 TOPs |
| GPU performance up to | 53 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 130V |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Audio chip | Realtek ALC3288 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| LAN controller | Intel I226-V |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 120 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Design | |
| Volume | 0.6 L |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Black |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | Yes |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3288 |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 0.6 L |
| Width | 5.12" (130 mm) |
| Depth | 5.12" (130 mm) |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Weight | 17.6 oz (500 g) |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
ASUS NUC RNUC14LNKU5078HU Copilot+ PC...
Login for pricing
|
Recommended
MSI Pro DP10 13M-059US Intel® Core™ i5...
Login for pricing
|
MSI Pro DP10 13M-057US Intel® Core™ i7...
Login for pricing
|
Popular
HP Chromebox G4 Intel® Core™ i5 i5-134...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Elite Mini 800 G9 Wolf Pro Security...
Login for pricing
|
New
MSI Cubi 5 12M-265US Intel® Core™ i7 i...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RNUC14LNKU5078HU
|
PRODP1013M059
|
PRODP1013M057
|
8R3U4UT#ABA
|
9P2X0AT#ABA
|
CUBI512M265
|
| Manufacturer |
ASUS
|
MSI
|
MSI
|
HP
|
HP
|
MSI
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





