We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ExpertCenter PN54 -SYS515PETL0-A Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 5 340 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
SKU
PN54-SYS515PETL0-A
Login for pricing
In stock
AMD Ryzen AI 5 340 (3.4GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, AMD Radeon 840M, LAN, WLAN, Bluetooth, Windows 11 Pro 64-bit
UNSPSC: 43211507
- Windows 11 Pro 64-bit
- AMD Ryzen AI 5 340 (3.4GHz)
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM & 512GB SSD
| SKU | PN54-SYS515PETL0-A |
|---|---|
| EAN | 0199291147058 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ExpertCenter |
| Product Series | PN54 |
| PDF URLs |
View PDF |
Compact Design, Mighty Performance
The ExpertCenter PN54 Mini PC features AMD Ryzen™ AI 300 Series Processors with 12 ultra-fast cores and cutting edge XDNA2 NPU with up to 50 TOPS – delivering 5x faster AI performance than before
ASUS Copilot+ PC
The fastest, most intelligent Windows PCs ever
Powered by the latest AI-enabled processors, ExpertCenter PN54 Mini PC brings you a next-level AI experience, with enhanced security, speed, and personalization. With integrated AI engine to accelerate AI computing, Copilot in Windows for personalized assistances, this mini PC is now your ultimate companion. Experience the difference easier, faster, smarter, and smoother — ASUS Copilot+ PC puts an extraordinary AI experience at your fingertips, now.
The ExpertCenter PN54 Mini PC features AMD Ryzen™ AI 300 Series Processors with 12 ultra-fast cores and cutting edge XDNA2 NPU with up to 50 TOPS – delivering 5x faster AI performance than before
ASUS Copilot+ PC
The fastest, most intelligent Windows PCs ever
Powered by the latest AI-enabled processors, ExpertCenter PN54 Mini PC brings you a next-level AI experience, with enhanced security, speed, and personalization. With integrated AI engine to accelerate AI computing, Copilot in Windows for personalized assistances, this mini PC is now your ultimate companion. Experience the difference easier, faster, smarter, and smoother — ASUS Copilot+ PC puts an extraordinary AI experience at your fingertips, now.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | 340 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Fingerprint reader | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power supply | 120 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Black |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.12" (130 mm) |
| Depth | 5.12" (130 mm) |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Weight | 19.4 oz (550 g) |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
You may also be interested in
| Product |
ASUS ExpertCenter PN54 -SYS515PETL0-A...
Login for pricing
|
MSI Cubi 5 12M-265US Intel® Core™ i7 i...
Login for pricing
|
Hot Product
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU7089AUI Int...
Login for pricing
|
New
HP Z2 Tower G9 Workstation Intel® Core...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Elite Mini 800 G9 Wolf Pro Security...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Intel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PN54-SYS515PETL0-A
|
CUBI512M265
|
RNUC14RVSU7089AUI
|
A1NX6UT#ABA
|
A12GVUT#ABA
|
30HA0073US
|
| Manufacturer |
ASUS
|
MSI
|
ASUS
|
HP
|
HP
|
Lenovo
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI 5
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|





