We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS NUC 16 Pro RNUC16GDKU76000U Black 356H
SKU
RNUC16GDKU76000U
Login for pricing
In stock
Intel Core Ultra 7 356H Processor, 2 x SO-DIMM, DDR5, WLAN, LAN
UNSPSC: 43211520
- Powered by up to Intel Core Ultra X9 CPU, Arc B390 GPU, and NPU 5, it enables AI-accelerated hybrid computing, delivering up to 180 TOPS for real-time Edge AI
- Up to 96 GB LPDDR5x 9600 MT/s with 20% faster speed and 50% lower power, plus dual-fan cooling for sustained peak performance
- Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, and dual 2.5G LAN provide low-latency, redundant, and secure connectivity for enterprise and Edge AI
- Built-in firmware TPM 2.0 provides enterprise-grade data protection and compliance, enabling IT professionals to securely manage devices and scale services with ease
- Compact 5×4 chassis with Tool-less 2.0 design supports dual M.2 Gen5/Gen4 SSDs, maximizing airflow, flexibility, and performance
- Rugged modular build with long-life availability and rich I/O, including RS-232 and PCIe x1, for POS, IoT, and industrial deployment
| SKU | RNUC16GDKU76000U |
|---|---|
| EAN | 0199291399549 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | NUC 16 Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
Faster, Smarter, More Secure For the AI-Driven Enterprise
The ASUS NUC 16 Pro mini PC features up to the latest Intel® Core™ Ultra X9 series 3 processor featuring Intel Arc™, delivering up to 1.5X-faster gen-on-gen 3D graphics performance, and supports up to 96GB of lightning-fast LPDDR5x memory—all while boasting incredible energy efficiency. Built-in firmware TPM 2.0 (fTPM 2.0) handles data security and management, while dual 2.5G LAN and two HDMI® ports ensure convenient connectivity. Its AI-ready performance and robust security make the NUC 16 Pro ideal for businesses.
The ASUS NUC 16 Pro mini PC features up to the latest Intel® Core™ Ultra X9 series 3 processor featuring Intel Arc™, delivering up to 1.5X-faster gen-on-gen 3D graphics performance, and supports up to 96GB of lightning-fast LPDDR5x memory—all while boasting incredible energy efficiency. Built-in firmware TPM 2.0 (fTPM 2.0) handles data security and management, while dual 2.5G LAN and two HDMI® ports ensure convenient connectivity. Its AI-ready performance and robust security make the NUC 16 Pro ideal for businesses.
| Processor | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | 356H |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 18 MB |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.9 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1500 MHz |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 3) |
| Memory | |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory installed | No |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Storage drive interface | PCI Express |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Intel I226-V |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Processor special features | |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1500 MHz |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Processor cores | 16 |
| Cooling type | Active |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 7.7 V |
| AC adapter output current | 19.5 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 150 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 92% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.67" (144 mm) |
| Depth | 4.61" (117 mm) |
| Height | 1.65" (42 mm) |
| Weight | 25.7 oz (730 g) |
You may also be interested in
| Product |
ASUS NUC 16 Pro RNUC16GDKU76000U Black...
Login for pricing
|
Hot Product
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHV50000UI Blac...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHV70000UI Blac...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU70000UI Min...
Login for pricing
|
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU90000UI Min...
Login for pricing
|
Popular
Shuttle DS50U5 PC/workstation barebone...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RNUC16GDKU76000U
|
RNUC14RVHV50000UI
|
RNUC14RVHV70000UI
|
RNUC14RVSU70000UI
|
RNUC14RVSU90000UI
|
DS50U5
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
Shuttle
|
| Power supply type |
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
| Chassis type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1.3L sized PC
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Silver
|
Black
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Built-in processor |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|



