We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS NUC 14 Essential RNUC14MNK150000U Black N150
SKU
RNUC14MNK150000U
Login for pricing
In stock
ASUS NUC 14 Essential RNUC14MNK150000U, Mini PC barebone, DDR5-SDRAM, M.2, Ethernet LAN, 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E..., 65 W
UNSPSC: 43211520
- Energy-efficient: Ideal for lightweight office productivity and embedded applications
- Triple display support: Boosting Office Workflow Efficiency
- Easy access design: Ease of upgrades, lower maintenance costs and reduced downtime
- Multiple high-speed connection options: Experience heightened productivity with a diverse array of high-speed connectivity options, ensuring accelerated and stable data transfers
- Abundant I/O: High flexibility to meet various workflow and scenarios
- Compact size: Easy to deploy for small offices, retail settings, educational institutions
| SKU | RNUC14MNK150000U |
|---|---|
| EAN | 0197105788152 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | NUC 14 Essential |
| PDF URLs |
View PDF |
ASUS NUC 14 Essential RNUC14MNK150000U. Product type: Mini PC barebone. Supported memory types: DDR5-SDRAM, Number of memory slots: 1, Maximum internal memory: 16 GB. Supported storage drive types: SSD, Storage drive interface: M.2, Maximum storage capacity: 2 TB. Ethernet LAN (RJ-45) ports: 1. Wi-Fi standards: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E..., Bluetooth version: 5.3. Power supply: 65 W
| Processor | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 6 MB |
| Memory | |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 1 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory installed | No |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Storage drive interface | M.2 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| Copper ethernet cabling technology | 2.5GBASE-T |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Operating system installed | No |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 65 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.31" (135 mm) |
| Depth | 4.53" (115 mm) |
| Height | 1.42" (36 mm) |
| Weight | 16.9 oz (480 g) |