We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ExpertCenter PN54-S1-BB7000ETL Black 260 3.8 GHz
SKU
PN54-S1-BB7000ETL
Login for pricing
In stock
AMD Ryzen 7 260, , quad 4K display support, 6 USB ports and Wi-Fi 7 connectivity for diverse commercial appplications
UNSPSC: 43211520
- Powerful Multitasking: Featuring AMD RyzenTM 200 Series Processors designed for powerful, efficient multitasking.
- Smart AI Acceleration: With up to 16 TOPS of built-in AI acceleration on the AMD RyzenTM 7 260, enabling locally and efficiently run AI tasks such as enhanced visuals, voice recognition, and real-time translation.
- Immersive 4K Visuals: AMD RadeonTM 780M or 740M Graphics delivers breathtaking detail across up to four 4K displays.
- Ultrafast and Versatile Connectivity: Enjoy ultrafast connectivity with Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4. Benefit from a versatile array of connectivity options, including six USB ports, dual 2.5G LANs, a fingerprint reader for Windows Hello, and built-in speakers and a microphone for voice command support.
- Effortless Upgrades: Tool-free design allows quick access and easy component upgrades without hassle.
- Slim, Durable Design: Housed in a sleek 34mm chassis built for 24/7 operation, combining compact form with eco-conscious durability and long-term reliability.
| SKU | PN54-S1-BB7000ETL |
|---|---|
| EAN | 0199291343177 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ExpertCenter |
ASUS ExpertCenter PN54-S1 Mini PC
Trusted Performance, Energy Efficient
ASUS ExpertCenter PN54-S1 Mini PC strikes the perfect balance of performance and energy efficiency. Featuring AMD Ryzen™ 200 Series processors , it delivers robust performance with quad 4K display support, 6 USB ports, and Wi-Fi 7 for seamless everyday computing
Trusted Performance, Energy Efficient
ASUS ExpertCenter PN54-S1 Mini PC strikes the perfect balance of performance and energy efficiency. Featuring AMD Ryzen™ 200 Series processors , it delivers robust performance with quad 4K display support, 6 USB ports, and Wi-Fi 7 for seamless everyday computing
| Processor | |
|---|---|
| L3 cache | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | 260 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| L2 cache | 8 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Memory | |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory installed | No |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | AMD |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Maximum storage capacity | 2000 TB |
| NVMe | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | AMD |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC3251 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Audio chip | Realtek ALC3251 |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Cooling type | Active |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 6.32 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 120 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.12" (130 mm) |
| Depth | 5.12" (130 mm) |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Weight | 19.4 oz (550 g) |
You may also be interested in
| Product |
ASUS ExpertCenter PN54-S1-BB7000ETL Bl...
Login for pricing
|
Hot Product
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHV50000UI Blac...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHV70000UI Blac...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU50000UI UCF...
Login for pricing
|
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU70000UI Min...
Login for pricing
|
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU90000UI Min...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PN54-S1-BB7000ETL
|
RNUC14RVHV50000UI
|
RNUC14RVHV70000UI
|
RNUC14RVSU50000UI
|
RNUC14RVSU70000UI
|
RNUC14RVSU90000UI
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
| Power supply type |
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
| Chassis type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
UCFF
|
N/A
|
N/A
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
Silver
|
Silver
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Built-in processor |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|


