We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung Galaxy Book6 Pro Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 356H Laptop 16" Touchscreen WQXGA+ 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Gray
SKU
NP964XJG-KG2US
Login for pricing
In stock
Intel Core Ultra 7 356H (18MB Cache), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 1000GB SSD, 16" WQXGA+ 2880 x 1800 AMOLED Touch, Intel Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
UNSPSC: 43211503
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core Ultra 7 356H (18MB Cache)
- 16" WQXGA+ 2880 x 1800 AMOLED Touch
- 32GB LPDDR5x-SDRAM & 1000GB SSD
| SKU | NP964XJG-KG2US |
|---|---|
| EAN | 0198957294273 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Galaxy Book6 Pro |
Peak performance for top tier achievers
Galaxy Book6 Pro is built to handle your most demanding tasks without slowing down. It's equipped with Intel’s advanced 18A process and Intel’s latest Core ™Ultra X7 / 7 Processor (PTL)¹ with a 5th Gen NPU for accelerated AI computing. Add in a 3rd Gen Intel ® Arc ™GPU, and you get a powerhouse of a PC. Everything from intensive project work to AI powered tasks runs faster, smoother and with consistent performance.
No more typing. Just trace to get answers.
Search without typing and get answers quickly using AI Select with Galaxy AI. Simply trace an image on the screen of your Galaxy Book6 Pro to get more information about it. Plus, enjoy smarter tools built right into your workflow, like translating text, converting units or searching links and QR codes when they're not clickable. No matter what task you're tackling, AI Select takes care of the little stuff so you can focus on the big stuff.
Drag from your phone. Drop on your PC. So easy.
Unleash the combined power of all your Galaxy devices with Multi Control on Galaxy Book6 Pro. A seamless connection gives you the power to drag a file from your PC to your phone or Tab, and vice versa. Plus, you can click or type on another Galaxy device using just the keyboard and touchpad on your Book6 Pro.
Galaxy Book6 Pro is built to handle your most demanding tasks without slowing down. It's equipped with Intel’s advanced 18A process and Intel’s latest Core ™Ultra X7 / 7 Processor (PTL)¹ with a 5th Gen NPU for accelerated AI computing. Add in a 3rd Gen Intel ® Arc ™GPU, and you get a powerhouse of a PC. Everything from intensive project work to AI powered tasks runs faster, smoother and with consistent performance.
No more typing. Just trace to get answers.
Search without typing and get answers quickly using AI Select with Galaxy AI. Simply trace an image on the screen of your Galaxy Book6 Pro to get more information about it. Plus, enjoy smarter tools built right into your workflow, like translating text, converting units or searching links and QR codes when they're not clickable. No matter what task you're tackling, AI Select takes care of the little stuff so you can focus on the big stuff.
Drag from your phone. Drop on your PC. So easy.
Unleash the combined power of all your Galaxy devices with Multi Control on Galaxy Book6 Pro. A seamless connection gives you the power to drag a file from your PC to your phone or Tab, and vice versa. Plus, you can click or type on another Galaxy device using just the keyboard and touchpad on your Book6 Pro.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Housing material | Metal |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Introduction year | 2026 |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
| HD type | WQXGA+ |
| Panel type | AMOLED |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 16" |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 500 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1000 cd/m² |
| Display technology marketing name | Dynamic AMOLED 2X |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 3) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor model | 356H |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 25 W |
| Maximum turbo power | 80 W |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1500 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | Windows ML, OpenVINO, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Video | |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| On-board graphics card cores | 4 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Metal |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 78.07 Wh |
| Continuous video playback time | 30 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.1" (356.9 mm) |
| Depth | 9.76" (248 mm) |
| Height | 0.469" (11.9 mm) |
| Weight | 3.51 lbs (1.59 kg) |
| Other features | |
| Ambient light sensor | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Continuous video playback time | 30 h |
| Sensors | |
| Ambient light sensor | Yes |