We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung Galaxy Book6 Pro Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 356H Laptop 14" Touchscreen WQXGA+ 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Gray
SKU
NP944XJG-KG1US
Login for pricing
In stock
Intel Core Ultra 7 356H (18MB Cache), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 512GB SSD, 14" WQXGA+ 2880 x 1800 AMOLED Touch, Intel Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro
UNSPSC: 43211503
- Windows 11 Pro
- Intel Core Ultra 7 356H (18MB Cache)
- 14" WQXGA+ 2880 x 1800 AMOLED Touch
- 32GB LPDDR5x-SDRAM & 512GB SSD
| SKU | NP944XJG-KG1US |
|---|---|
| EAN | 0198957294266 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Galaxy Book6 Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
Galaxy Book6 Pro 14.0 U7356H 32GB 512GB Gray
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Housing material | Metal |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Introduction year | 2026 |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
| HD type | WQXGA+ |
| Panel type | AMOLED |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 500 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1000 cd/m² |
| Display technology marketing name | Dynamic AMOLED 2X |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 3) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor model | 356H |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 25 W |
| Maximum turbo power | 80 W |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1500 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | Windows ML, OpenVINO, ONNX RT, DirectML, WebNN |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Video | |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| On-board graphics card cores | 4 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be), 802.11g |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Metal |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 67.18 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 60 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (314.2 mm) |
| Depth | 8.69" (220.6 mm) |
| Height | 0.457" (11.6 mm) |
| Weight | 2.73 lbs (1.24 kg) |
| Other features | |
| Ambient light sensor | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Sensors | |
| Ambient light sensor | Yes |