We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems HP EliteBook 840 G9 Intel® Core™ i7 i7-1265U Laptop 14" Touchscreen Full HD 32 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro
SKU
J5-840G9A24
Login for pricing
In stock
14” FHD, Touch, Intel Core i7-1265U 1.8GHz, 32GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211503
| SKU | J5-840G9A24 |
|---|---|
| EAN | 0825633611948 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
The 12th Gen Intel Core i7-1265U, 10-Core Processor with a speed of 1.8GHz, 32GB DDR4 Memory, 512GB NVMe SSD Storage, 14' Full HD, Touch Screen, HDMI, Webcam, Win 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade A, 1 Year Warranty
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished grade | Grade A |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | i7-1265U |
| Processor cores | 10 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.5 mm) |
| Depth | 8.82" (224 mm) |
| Height | 0.76" (19.3 mm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |