We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems HP EliteBook 830 G8 i7-1185G7 Laptop 13.3" Full HD 16 GB 256 GB SSD Windows 11 Pro
SKU
J5-830G8B06
Login for pricing
In stock
HP EliteBook 830 G8, 13.3” FHD, Intel Core i7- 1185G7 3.0GHz, 16GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211503
| SKU | J5-830G8B06 |
|---|---|
| EAN | 0825633615458 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
The 11th Gen Intel Core i7-1185G7, Quad-Core Processor with a speed of 3.0GHz, 16GB DDR4 Memory, 256GB NVMe SSD Storage, 13.3' FHD, HDMI, Webcam, Win 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade B, 90 Days Warranty
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished grade | Grade B |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 13.3" |
| Processor | |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor model | i7-1185G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | No |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | No |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.1" (307.6 mm) |
| Depth | 8.05" (204.5 mm) |
| Height | 0.701" (17.8 mm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |