We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems Dell Latitude 7420 i5-1145G7 Laptop 14" Full HD 16 GB 256 GB SSD Wi-Fi 4 (802.11n) Windows 11 Pro
SKU
J5-7420B04
Login for pricing
In stock
Dell Latitude 7420, 14' FHD, Intel Core i5-1145G7 2.6GHz, 16GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211503
| SKU | J5-7420B04 |
|---|---|
| EAN | 0825633615335 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
The 11th Gen Intel Core i5-1145G7 Quad-Core Processor with a speed of 2.6GHz, 16GB DDR4 Memory, 256GB NVMe SSD Storage, 14' Full HD, Webcam, HDMI, 2x Thunderbolt 4, Windows 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade B, 90 Days Warranty
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished grade | Grade B |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor model | i5-1145G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | No |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | No |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.6" (321.3 mm) |
| Depth | 8.22" (208.8 mm) |
| Height (front) | 0.681" (1.73 cm) |
| Height (rear) | 0.74" (1.88 cm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |