We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ProBook 4 G1q Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Snapdragon X1-26-100 Laptop 14" WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
- Snapdragon X X1-26-100 (up to 2.97 GHz, 8 cores)
- Windows 11 Pro
- 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
- Qualcomm AdrenoTM GPU
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB PCIe NVMeTM SSD
| SKU | BG6K0UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251085703 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ProBook 4 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Lightning speeds
An ultra power-efficient Snapdragon™ X Platform (8 core) provides lightning-fast speed and optimal battery life with a Hexagon™ NPU and Adreno™ GPU.[5]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.[8]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10]
Work without interruption
Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.[12]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[13]
Get to work fast!
Get going fast with Connected Modern Standby and wake your PC from the fingerprint sensor.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,11]
Snapdragon™ X Platform
Unlock the lightning-fast speeds for all your productivity needs with the Snapdragon™ X Platform.[2]
Battery that outlasts the workday
Get more done with battery life[4] that outlasts the workday and is efficiently managed by next-gen AI.
Work without worry
Safeguard your PC from a variety of cyberthreats with HP Sure Click[9] and HP Sure Sense.[10]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Snapdragon X |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Trial software | HP Wolf Pro Security Edition |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251085703 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251085703 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 65 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.5" (318.6 mm) |
| Depth | 8.83" (224.3 mm) |
| Height (front) | 0.429" (1.09 cm) |
| Height (rear) | 0.669" (1.7 cm) |
| Weight | 3.22 lbs (1.46 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 17 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 124 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 15 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.5 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP ProBook 4 G1q Next Gen AI PC Wolf P...
Login for pricing
|
New
HP Elite c640 G3 Chromebook Intel® Cor...
Login for pricing
|
Popular
Acer TravelMate P4 TMP416-41-R6Y5 AMD...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS Chromebook CX34 Flip CX3401FBA-YZ...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo 500w Yoga Gen 4 Intel® N N200 H...
Login for pricing
|
Acer Chromebook Enterprise Spin 714 CP...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BG6K0UT#ABA
|
6P2H2UT#ABA
|
NX.VUXAA.001
|
CX3401FBA-YZ762T-S
|
82VQ0007US
|
NX.KLCAA.001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Acer
|
ASUS
|
Lenovo
|
Acer
|
| Weight |
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
N/A
|
N/A
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Blue
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
| Processor family |
Snapdragon
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5 PRO
|
Intel Core i7
|
Intel N
|
Intel Core i3
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
















