We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 8 G1a Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen™ 5 PRO 230 Laptop 14" WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI PC Silver
- AMD RyzenTM 5 PRO 230 (up to 4.9 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
- AMD RadeonTM 760M Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| SKU | C03QDUT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251826573 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | EliteBook 8 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4]
Powerful AMD processor
Take on your work with an efficient and reliable AMD Ryzen® PRO processor with an up to 16 TOPS NPU that provides a highly responsive experience with connected modern standby.[6]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[7]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[9]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[10]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[11]
Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[12]
Business-ready AI with real-world benefits
Charge once and unplug all day with devices that are 5X faster than 5-year-old Windows PCs. Get the best video conferencing, exclusive AI features4 and long battery life17 on this Copilot+ PC.[13]
Easy battery management
Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[14]
Speed up the basics of IT management
Deploy the HP Manageability Integration Kit to help speed up image creation and the management of hardware, BIOS, and security when managing devices through Microsoft Endpoint Manager.[15]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the lightning-fast AMD Ryzen™ processor with an up to 16TOPS NPU.[2,3]
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is efficiently managed by next-gen AI.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 200 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | 230 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 6 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 760M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 30% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251826573 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251826573 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 30% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 8.74" (222 mm) |
| Height (front) | 0.461" (1.17 cm) |
| Height (rear) | 0.61" (1.55 cm) |
| Weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP EliteBook 8 G1a Wolf Pro Security E...
Login for pricing
|
Recommended
HP Elite c640 G3 Chromebook Intel® Cor...
Login for pricing
|
New
HP Dragonfly G4 Intel® Core™ i7 i7-135...
Login for pricing
|
MSI Summit E13 AI EVO A1MTG-038US Inte...
Login for pricing
|
ASUS ExpertBook B5 B5404CMA-XS74 Intel...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS ExpertBook B5 B5404CMA-XS76T Inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C03QDUT#ABA
|
6P2H2UT#ABA
|
878G1UT#ABA
|
SUME1314038
|
B5404CMA-XS74
|
B5404CMA-XS76T
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Weight |
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
up to 1240g
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
16" to 17"
|
13" to 14"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1280 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5 PRO
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Chromebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|















