AddOn Networks ADD-C142C13C14G2FRD power cable Red 23.6" (0.6 m) IEC C14 IEC C13
SKU
ADD-C142C13C14G2FRD
Login for pricing
In stock
0.6 m, C14 - C13, Male - Female
UNSPSC: 26121629
More Information
SKU ADD-C142C13C14G2FRD
EAN 0199278032780
Manufacturer AddOn Networks
Availability In Stock
This is a 2ft C14 Male to C13 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Red Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
Ports & interfaces
Connector 2IEC C13
Connector 1IEC C14
Cable length23.6" (0.6 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
AWG wire size14
Connector 2IEC C13
Connector 1IEC C14
Cable length23.6" (0.6 m)
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourRed
Power
Input voltage250 V
Input current15 A