We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Intel Xeon 6728P processor 2.7 GHz 144 MB
SKU
UCS-CPU-I6728P
Login for pricing
In stock
Socket LGA 4710, 24 cores, 48 threads, 2.7 GHz base clock, 4.1 GHz boost clock, 144 MB cache, 210 W TDP
UNSPSC:
| SKU | UCS-CPU-I6728P |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Intel I6728P 2.7GHz/210W 24C/144MB DDR5 6400MT/s
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.7 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Granite Rapids |
| Thermal Design Power (TDP) | 210 W |
| Processor cache | 144 MB |
| Processor threads | 48 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor family | Intel Xeon 6 |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | LGA 4710 |
| High priority cores | 8 |
| High priority core frequency | 2.8 GHz |
| Low priority cores | 16 |
| Low priority core frequency | 2.5 GHz |
| Intel® UPI Speed | 24 GT/s |
| All core Turbo frequency | 3.9 GHz |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 4 TB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 210 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512, AMX |
| Scalability | 4S_8S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 210 W |
| Market segment | Server |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Number of UPI links | 4 |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Package carrier | E2B |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 88 |
| Thermal Design Power (TDP) | 210 W |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512, AMX |
| Scalability | 4S_8S |
| Market segment | Server |
| Processor special features | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel QuickAssist Technology | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel® Speed Select technology - Performance Profile (Intel® SST-PP) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Run Sure Technology | Yes |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Yes |
| Intel® Speed Select Technology - Base Frequency (Intel® SST-BF) | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Maximum Enclave Size Support for Intel® SGX | 512 GB |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | Yes |
| Intel® Crypto Acceleration | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Intel® QuickAssist Software Acceleration | Yes |
| Intel® QuickAssist Technology (QAT) | 4 default devices |
| Intel® Dynamic Load Balancer (DLB) | 4 default devices |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 4 default devices |
| Intel® In-memory Analytics Accelerator (IAA) | 4 default devices |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) | Yes |
| Intel® Speed Select Technology – Core Power | Yes |
| Intel® Speed Select Technology – Turbo Frequency | No |
| Intel® Trust Domain Extensions (Intel® TDX) | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 79 °C |
| DTS Max | 97 °C |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |