We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Speak 510 speakerphone
SKU
7510-309-01
| SKU | 7510-309-01 |
|---|---|
| EAN | 0706487026891 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
The Speak 510 is a personal, easy-to-use conference call speakerphone with both USB and Bluetooth® connectivity for efficient and productive conference calls whenever and wherever. With an optional Jabra link 370 USB adapter* that gives you wireless freedom up to 30 metres. Comes with a protective travel pouch.
Engineered to fill up a room with sound, the Speak 510 is a conference call speakerphone for those wanting amazing sound and compatibility with all leading UC platforms. With an omni-directional microphone, everyone experiences a crystal-clear call. Connect via USB or Bluetooth®. In-room coverage for up to 4 people. One-touch smart button for MS Cortana, Siri®, and Google Assistant™*.
Engineered to fill up a room with sound, the Speak 510 is a conference call speakerphone for those wanting amazing sound and compatibility with all leading UC platforms. With an omni-directional microphone, everyone experiences a crystal-clear call. Connect via USB or Bluetooth®. In-room coverage for up to 4 people. One-touch smart button for MS Cortana, Siri®, and Google Assistant™*.
| Features | |
|---|---|
| Speakerphone | No |
| Range | 1.5 |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Mute |
| Noise reduction | No |
| Echo cancellation | Yes |
| Certification | Skype |
| Daisy chain | No |
| Unified communications | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | No |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| USB connector type | USB Type-A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, State Radio Regulation of China (SRRC), RCM, Federal Communications Commission (FCC), Telecom Engineering Center (TELEC), NCC, KCC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.72" (120 mm) |
| Weight | 6.89 oz (195.4 g) |
| Height | 1.3" (33 mm) |
| Packaging content | |
| Packaging content | Speakerphone (Speak2);Link Bluetooth adapter;Quick Start Guide;Warranty and warning leaflets;Travel pouch |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, State Radio Regulation of China (SRRC), RCM, Federal Communications Commission (FCC), Telecom Engineering Center (TELEC), NCC, KCC |