We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Adesso NUSCAN 2500 barcode reader Handheld bar code reader 1D/2D CMOS Black
SKU
NUSCAN 2500
| SKU | NUSCAN 2500 |
|---|---|
| EAN | 0783750014526 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | In Stock |
The Adesso NuScan 2500 is compatible with a wide range of 1D and 2D barcode symbologies. Using Dual Mode Bluetooth® & 2.4Ghz Wireless Technology makes the NuScan 2500 making it extremely reliable. The Bluetooth wireless connection is capable of receiving data from the scanner from up to 30 feet away. This makes it ideal in many different applications. The scanner is also made with antimicrobial substances which helps keep away germs and viruses. The spill-proof feature also ensures that fluids from accidental spills won't stay inside the device. With extra protective design such as the drop protection, the device is less likely to become damaged from accidental drops. Last but not least, compatible with major 2D barcodes (PDF 417, QR Codes, Micro QR Codes, and Data Matrix), and with 1D barcodes like UPC-A, Code 39, Code 128, and more), the NuScan 2500 is great for your scanning needs.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Data Matrix, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 39 (ASCII), Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 Databar Limited, ISBN, ISSN, ITF-14, ITF-6, MSI-Plessey, Plessey, UPC-A, UPC-E |
| Working distance | 12" (30.5 cm) |
| Sensor type | CMOS |
| Scanner type | 1D/2D |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Operating frequency | 2400 MHz |
| Standard interfaces | Bluetooth, USB, Wireless LAN |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Print contrast | 30% |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 3.7" (94 mm) |
| Depth | 6.8" (172.7 mm) |
| Height | 2.7" (68.6 mm) |
| Weight | 6.08 oz (172.3 g) |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Charging base | Yes |
| Cables included | USB |
| Operational conditions | |
| Drop resistance | 59.1" (1.5 m) |
| Packaging content | |
| Charging base | Yes |
| Cables included | USB |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |