We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 705 Rechargeable Wireless Mouse
SKU
AZ7B1AA#ABA
Login for pricing
In stock
HP 705 Rechargeable Wireless Mouse, Ambidextrous, Bluetooth + USB Type-A, 6000 DPI, Black
UNSPSC:
| SKU | AZ7B1AA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198701895121 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
HP 705 Rechargeable Wireless Mouse. Form factor: Ambidextrous. Device interface: Bluetooth + USB Type-A, Movement resolution: 6000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 8, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product color: Black
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 7 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 6000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-A |
| Multi-device support | Yes |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 7 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 6000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| HP segment | Home, Business |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Service life of battery | 1 month(s) |
| Weight | 3.7 oz (105 g) |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Sustainable technologies and materials | At least 50% post-consumer recycled plastic; FSC Certified Packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.24 x 39.37 x 42.52" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 42.5" (1200 x 1000 x 1080 mm) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198701895121 |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
| Service life of battery | 1 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.7 oz (105 g) |
| Width | 4.65" (118 mm) |
| Depth | 2.4" (61 mm) |
| Height | 1.57" (40 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.17 oz (175 g) |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| Package width | 5.24" (133 mm) |
| Package depth | 3.56" (90.5 mm) |
| Package height | 2.17" (55 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198701895121 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | At least 50% post-consumer recycled plastic; FSC Certified Packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.24 x 39.37 x 42.52" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 42.5" (1200 x 1000 x 1080 mm) |
| Other features | |
| Weight | 3.7 oz (105 g) |
| Compatibility | Compatible with PCs with available USB-A port and Bluetooth |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Androidâ„¢; iOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |