We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Grandstream Networks GWN7664ELR wireless access point 6000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
SKU
GWN7664ELR
Login for pricing
In stock
High-Performance Outdoor Long-Range 802.11ax Wi-Fi 6 Access Point
UNSPSC:
| SKU | GWN7664ELR |
|---|---|
| EAN | 6947273705239 |
| Manufacturer | Grandstream Networks |
| Availability | In Stock |
The GWN7664ELR is an enterprise-grade long-range 802.11ax Wi-Fi 6 access point for medium-to-large businesses and enterprises who need to provide long-range coverage in outdoor spaces.
GDMS Networking
GDMS Networking is an enterprise-grade, cloud management platform for Grandstream networking products.
GWN Manager
GWN Manager is an on-premise enterprise- grade, management platform for an unlimited number of Grandstream networking products.
Embedded Controller
Grandstream's GWN networking products include an embedded controller software and is built-in to the product’s web user interface.
GDMS Networking
GDMS Networking is an enterprise-grade, cloud management platform for Grandstream networking products.
GWN Manager
GWN Manager is an on-premise enterprise- grade, management platform for an unlimited number of Grandstream networking products.
Embedded Controller
Grandstream's GWN networking products include an embedded controller software and is built-in to the product’s web user interface.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Frequency band | 2400 - 2483.5, 5150 - 5850 GHz |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of WLAN connections (max) | 512 |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at |
| Maximum outdoor range | 11811" (300 m) |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2400 - 2483.5, 5150 - 5850 GHz |
| Maximum outdoor range | 11811" (300 m) |
| Network | |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Frequency band | 2400 - 2483.5, 5150 - 5850 GHz |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of WLAN connections (max) | 512 |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at |
| Maximum outdoor range | 11811" (300 m) |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 1147 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security | |
| Number of SSID supported | 32 |
| Security algorithms | AES, SSID, TKIP, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3 |
| Protocols | |
| Supported network protocols | s IPv4, IPv6, 802.1Q, 802.1p, 802.1x, 802.11e/WMM |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | SFP |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 24 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 8 |
| Antenna gain level (max) | 6.5 dBi |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Number of WLAN connections (max) | 512 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2" (310 mm) |
| Depth | 10.2" (260 mm) |
| Weight | 3.2 lbs (1.45 kg) |
| Height | 2.32" (59 mm) |
| Package width | 18.5" (469 mm) |
| Package depth | 14.8" (377 mm) |
| Package height | 5.39" (137 mm) |
| Package weight | 6.75 lbs (3.06 kg) |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Package width | 18.5" (469 mm) |
| Package depth | 14.8" (377 mm) |
| Package height | 5.39" (137 mm) |
| Package weight | 6.75 lbs (3.06 kg) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |