We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TZES951G label-making tape Black on silver TZe
SKU
TZES951G
Login for pricing
In stock
TZeS951 P-touch Black Print on Matte Silver Strong Adhesive Laminated Label Tape
UNSPSC:
| SKU | TZES951G |
|---|---|
| EAN | 0012502679547 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
With twice the adhesive of our standard TZe label tapes, Brother Genuine TZe Strong Adhesive Label Tapes are tough enough for almost any job. Apply them with confidence knowing your label will stick there and stay there. A reliable choice for both indoor and outdoor applications, these strong and durable tapes can be used confidently in harsh environments and on rough/uneven surfaces. Like all Brother P-touch TZe Label Tapes, they are designed to work seamlessly with variety of Brother P-touch Label Makers, and are engineered for effortless customization, long-lasting performance, and impressive durability. Use these labels anywhere that needs extra sticking power, like warehouses, schools, stockrooms, production floors, and on heavy equipment. Combining extra strength adhesive and Easy Peel backings, TZe Extra Strength Laminated Label Tapes are easy to apply and can be relied on to remain affixed to smooth, round, and textured surfaces. The infinite versatility of Brother Genuine TZe Label Tapes makes them the ideal solution for so many uses and for so many reasons.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on silver |
| Laminated | Yes |
| Tape type | TZe |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 315" (8 m) |
| Tape width | 0.945" (2.4 cm) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 0.945" (2.4 cm) |
| Tape length | 315" (8 m) |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |