We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TZE242G label-making tape Red on white TZe
SKU
TZE242G
Login for pricing
In stock
Brother TZE242G, Red on white, TZe, Thermal transfer, Brother, PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, 0.709" (1.8 cm)
UNSPSC:
| SKU | TZE242G |
|---|---|
| EAN | 0012502678830 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Brother TZE242G. Label color: Red on white, Tape type: TZe, Print technology: Thermal transfer. Tape width: 0.709" (1.8 cm), Tape length: 315" (8 m)
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Red on white |
| Flexibility | Yes |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Technical details | |
|---|---|
| Tape type | TZe |
| Tape length | 315" (8 m) |
| Tape width | 0.709" (1.8 cm) |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 0.709" (1.8 cm) |
| Tape length | 315" (8 m) |