We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkSmart Core Gen 2 for Zoom video conferencing system Ethernet LAN
SKU
12W80001US
Login for pricing
In stock
Intel Core Ultra 7 165H, 16C (6P + 8E + 2LPE)/22T, Max Turbo up to 5.0GHz, 24MB Intel Smart Cache, 2x 16GB SODIMM DDR5-5600, 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, Intel Arc Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, Windows 11 IoT Enterprise GAC 64
UNSPSC:
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Memory | |
| Internal memory | 32768 MB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Storage media type | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI output ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Features | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Computer system | |
| Computer system type | Mini PC |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise GAC |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Processor model | 165H |
| Computer case | |
| Computer system type | Mini PC |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise GAC |
| Power | |
| Power consumption (max) | 170 W |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.28" (185 mm) |
| Depth | 8.66" (220 mm) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Weight | 2.23 lbs (1.01 kg) |
| Packaging content | |
| Packaging content | External Adapter Cage + Removable Cable Management Box + USB-C to USB-C 3M Active Optical Cable + VESA Mount Bracket |