We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp LM431 Interactive flat panel 43" LED Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Built-in processor Android 14 18/7
SKU
PN-LM431
Login for pricing
In stock
LCD 43", 4K UHD 3840 x 2160, 500 cd/m², 8 ms, 994 x 582 x 73 mm, 21 kg
UNSPSC:
Multi-purpose for interactive engagements
For best-in-class touch performance and value, the Sharp LM series commands feature-rich professional capabilities for small meeting spaces and interactive signage applications. An integrated System on Chip (SoC) with Android 14 CTS-compliant Operating System offers the most up to date features and security for seamless out-of-the-box collaboration.
Boosting creativity in group collaboration, the Sharp LM series features intuitive Pen-on-Paper writing, a built-in whiteboard, annotation overlay mode and Windows Ink support. Using the on-board EShare app, content can be wirelessly shared from any personal device to the display without the need for apps or dongles. A single USB-C cable transmits data, video/audio output and power delivery between notebook and display for the simplest and seamless BYOD workflows.
With its 4-sided uniform slim bezel design, the Sharp LM series supports installations in both landscape and portrait as well as tilted desk. Dedicated features including hide side bars, application lock and a built-in web browser make the Sharp LM series the perfect display for budget-driven interactive signage applications.
For best-in-class touch performance and value, the Sharp LM series commands feature-rich professional capabilities for small meeting spaces and interactive signage applications. An integrated System on Chip (SoC) with Android 14 CTS-compliant Operating System offers the most up to date features and security for seamless out-of-the-box collaboration.
Boosting creativity in group collaboration, the Sharp LM series features intuitive Pen-on-Paper writing, a built-in whiteboard, annotation overlay mode and Windows Ink support. Using the on-board EShare app, content can be wirelessly shared from any personal device to the display without the need for apps or dongles. A single USB-C cable transmits data, video/audio output and power delivery between notebook and display for the simplest and seamless BYOD workflows.
With its 4-sided uniform slim bezel design, the Sharp LM series supports installations in both landscape and portrait as well as tilted desk. Dedicated features including hide side bars, application lock and a built-in web browser make the Sharp LM series the perfect display for budget-driven interactive signage applications.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Display number of colours | 1.07 billion colors |
| Panel type | VA |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 43" |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 42.5" (108 cm) |
| Vertical scan range | 24 - 70 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 31.5 - 135 kHz |
| Touchscreen technology | Infrared |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Haze rate | 25% |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 7 |
| OPS module slot | Yes |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Interactive flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 0.591" (1.5 cm) |
| Bezel width (side) | 0.591" (1.5 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.591" (1.5 cm) |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Certification | ISO 9241-307, Class 1 |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 18/7 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1110 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Computer system | |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating system installed | Android 14 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53+Cortex-A73 |
| Operating system version | 14 |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 39.1" (994 mm) |
| Display depth | 2.87" (73 mm) |
| Display height | 22.9" (582 mm) |
| Display weight | 46.3 lbs (21 kg) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 44.9" (1140 mm) |
| Package depth | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 29.1" (740 mm) |
| Package weight | 63.9 lbs (29 kg) |
| Package volume | 29000 cm³ |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Packaging content | |
| Stand included | No |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Certification | ISO 9241-307, Class 1 |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Stand included | No |
| Panel type | VA |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), RoHS, UKCA |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Thin Client | |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating system installed | Android 14 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Features | |
| Base material | Metal |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Stand included | No |
| Panel type | VA |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Display technology | LED |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Bezel width (top) | 0.591" (1.5 cm) |
| Bezel width (side) | 0.591" (1.5 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.591" (1.5 cm) |
| OPS module slot | Yes |