We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NETGEAR Nighthawk RS150 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
SKU
RS150-100NAS
| SKU | RS150-100NAS |
|---|---|
| EAN | 0606449172478 |
| Manufacturer | Netgear |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Outstanding reliability and value with extra capacity. The RS150 provides WiFi 7 speeds up to 5 Gbps for gaming, streaming, video conferencing, and AR/VR entertainment.
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile network | |
| SIM card slot | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Performance | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | WiFi 7 Dual-Band Router (RS150) 2m (6 ft.) Ethernet cable 12V/2.5A power adapter Quick Start Guide |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Modulation | OFDMA |
| WLAN data transfer rate (first band) | 700 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4300 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Management features | |
|---|---|
| MU-MIMO technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, WPA, WPA2, WPA3 |
| Design | |
| Product type | Portable router |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Features | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.91" (150 mm) |
| Weight | 3.77 lbs (1.71 kg) |
| Height | 9.8" (249 mm) |
| Depth | 4" (101.6 mm) |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |