We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington SD4760P Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
SKU
K33622NA
Login for pricing
In stock
SD4760P USB-C® Triple Display Docking Station - 100W PD - HDMI - Windows/macOS/Chrome
UNSPSC:
| SKU | K33622NA |
|---|---|
| EAN | 0085896336228 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
Many IT professionals face the challenge of managing different docks for various laptops, missing the benefits of a unified solution that can support multiple external monitors. The SD4760P USB-C® Triple Display Docking Station addresses these issues by supporting Thunderbolt™ 5, Thunderbolt™ 4, USB4®, USB-C® laptops, and MacBook M1/M2/M3/M4 laptops, enabling up to three external monitors while delivering 100W Power Delivery and universal compatibility across Windows, Chrome, and macOS operating systems. This powerful dock empowers users to enhance their workflows and streamline IT management with one versatile device.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | Any brand |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 4K Ultra HD |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Any brand |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 100 W |
| Power connector | USB Type-C |
| Power cable length | 39.4" (1 m) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |