We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
The Joy Factory CWM347MP tablet case 13" Bumper Black
SKU
CWM347MP
Login for pricing
In stock
aXtion Extreme MP for Surface Pro 10 (5G), Built-In Heavy-Duty Screen Protector
UNSPSC:
| SKU | CWM347MP |
|---|---|
| EAN | 0810041121301 |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Availability | Out of Stock |
Certified rugged case for Surface Pro 10 (5G) - engineered for hazardous locations and extreme environments
The aXtion Extreme MP for Surface Pro 10 (5G) is a certified rugged case designed to protect devices in hazardous locations and extreme environments. Certified for Class I Div 2 and Class II Div 2, this case is military-grade (MIL-STD-810H) and IP68 waterproof, ensuring maximum durability and protection.
Built for frontline connected workers, this case enhances productivity, efficiency, and safety. Featuring ThermoDefend™ heat-dissipating technology, it keeps devices cool during heavy use. Additional features include reinforced corners, port covers, and built-in screen and camera lens protectors. The case is MagConnect compatible for secure mounting and includes an adjustable hand strap and multi-angle kickstand for ease of use.
With the aXtion Extreme MP, workers in harsh environments can confidently rely on their devices, knowing they are shielded by a case that prioritizes both protection and performance.
The aXtion Extreme MP for Surface Pro 10 (5G) is a certified rugged case designed to protect devices in hazardous locations and extreme environments. Certified for Class I Div 2 and Class II Div 2, this case is military-grade (MIL-STD-810H) and IP68 waterproof, ensuring maximum durability and protection.
Built for frontline connected workers, this case enhances productivity, efficiency, and safety. Featuring ThermoDefend™ heat-dissipating technology, it keeps devices cool during heavy use. Additional features include reinforced corners, port covers, and built-in screen and camera lens protectors. The case is MagConnect compatible for secure mounting and includes an adjustable hand strap and multi-angle kickstand for ease of use.
With the aXtion Extreme MP, workers in harsh environments can confidently rely on their devices, knowing they are shielded by a case that prioritizes both protection and performance.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Maximum screen size | 13" |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface Pro 10 (5G) |
| Protection features | Waterproof, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 13" |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface Pro 10 (5G) |
| Protection features | Waterproof, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Built-in screen protector | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 10.3" (261.3 mm) |
| Depth | 3.13" (79.5 mm) |
| Height | 13.4" (339.8 mm) |
| Weight | 2.58 lbs (1.17 kg) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |