We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 265U Hybrid (2-in-1) 13.3" Touchscreen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
SKU
BM5M6UT#ABA
Login for pricing
In stock
HP EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC Wolf Pro Security Edition, Intel Core Ultra 7, 13.3", 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
UNSPSC:
| SKU | BM5M6UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251269820 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC Wolf Pro Security Edition. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 265U. Display diagonal: 13.3", HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product color: Silver
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 13.3" |
| Anti-glare screen | Yes |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 265U |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor socket | BGA 2049 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 1.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Total processor performance up to | 24 TOPs |
| NPU performance up to | 12 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 7500 MT/s |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Repairability index | 8 |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 40% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; 50% ocean-bound plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Repairability index | 8 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251269820 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251269820 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 40% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; 50% ocean-bound plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.9" (301.8 mm) |
| Depth | 8.51" (216.1 mm) |
| Height (front) | 0.465" (1.18 cm) |
| Height (rear) | 0.606" (1.54 cm) |
| Weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Packaging data | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | No |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 16 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 146 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 17 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.9 |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| AC adapter included | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |