We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Rival 3 Gen 2 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 8500 DPI
SKU
62702
| SKU | 62702 |
|---|---|
| EAN | 0810164142108 |
| Manufacturer | SteelSeries |
| Availability | In Stock |
Fastest In Class
Be too quick to counter with a split-second speed at your fingertips - literally.
True 1-to-1 Tracking
TueMove Core 8.5K Sensor.
Hit every skill shot, land every flick and glide through quickswipes with a sensor that’s true to your every move.
Up to 6X more durable
60M Clicks Guaranteed.
With precision engineered mechanical switches, your 60 millionth click will feel just as crispy as your first - no mush, no slowdown, just flawless feedback.
Win or Lose, Your Mouse Looks Sick
3-zone Dynamic RGB.
Light up your desk. Then the scoreboard.
Super Mesh Paracord
No snags, no drag — just smooth mouse movement.
100% PTFE Feet
Upgraded for effortless glide and on-point stopping power.
Designed in Denmark
77g Lightweight, Right-hand, Symmetrical shape
Be too quick to counter with a split-second speed at your fingertips - literally.
True 1-to-1 Tracking
TueMove Core 8.5K Sensor.
Hit every skill shot, land every flick and glide through quickswipes with a sensor that’s true to your every move.
Up to 6X more durable
60M Clicks Guaranteed.
With precision engineered mechanical switches, your 60 millionth click will feel just as crispy as your first - no mush, no slowdown, just flawless feedback.
Win or Lose, Your Mouse Looks Sick
3-zone Dynamic RGB.
Light up your desk. Then the scoreboard.
Super Mesh Paracord
No snags, no drag — just smooth mouse movement.
100% PTFE Feet
Upgraded for effortless glide and on-point stopping power.
Designed in Denmark
77g Lightweight, Right-hand, Symmetrical shape
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 60 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 8500 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1.35 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 8500 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1.35 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Design | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Illumination | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 2.72 oz (77 g) |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rubber grips | Yes |
| Response time | 1.35 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 60 |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Rubber grips | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| USB Type-C charging port | No |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.72 oz (77 g) |
| Width | 2.64" (67 mm) |
| Depth | 4.75" (120.6 mm) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 2.72 oz (77 g) |
| Response time | 1.35 ms |
| Connectivity technology | Wired |