We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC ASKBT2M keyboard Home/Office Bluetooth English White
SKU
ASKBT2M
| SKU | ASKBT2M |
|---|---|
| EAN | 9350784101532 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
Echelon Compact
The Tidy Way to Work on Mac
Compact without Compromises
Echelon Compact streamlines all the office functionality of our best-selling Echelon Keyboards into a slim 96% layout that saves you precious desk space.
Most importantly of all, we haven’t compromised on the size or spacing of Echelon’s keys, allowing for quick, accurate and cramp-free typing.
Designed for Compact Productivity
Echelon Compact Keyboards include a variety of single-click shortcuts to make repetitive tasks easier, such as single click Select All, Cut, Copy and Paste buttons on top of the numpad, ideal for data entry.
Switch Between Three Devices with a Single Click
The Echelon Wireless Keyboard for macOS can store up to three paired Bluetooth devices, making it easy to multitask with your iPad and MacBook, or share a keyboard at a hotdesk.
No Batteries Needed
Echelon features an integrated, USB-C charging battery which lasts weeks between charges, saving you the expense and hassle of swapping batteries in and out.
The Tidy Way to Work on Mac
Compact without Compromises
Echelon Compact streamlines all the office functionality of our best-selling Echelon Keyboards into a slim 96% layout that saves you precious desk space.
Most importantly of all, we haven’t compromised on the size or spacing of Echelon’s keys, allowing for quick, accurate and cramp-free typing.
Designed for Compact Productivity
Echelon Compact Keyboards include a variety of single-click shortcuts to make repetitive tasks easier, such as single click Select All, Cut, Copy and Paste buttons on top of the numpad, ideal for data entry.
Switch Between Three Devices with a Single Click
The Echelon Wireless Keyboard for macOS can store up to three paired Bluetooth devices, making it easy to multitask with your iPad and MacBook, or share a keyboard at a hotdesk.
No Batteries Needed
Echelon features an integrated, USB-C charging battery which lasts weeks between charges, saving you the expense and hassle of swapping batteries in and out.
| Keyboard | |
|---|---|
| Bluetooth version | 3.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard form factor | 96% |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard keys operating life | 8 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Backlight | No |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Features | |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Receiver | |
|---|---|
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 17.6 oz (498 g) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 14.4 x 4.96 x 0.551" (365 x 126 x 14 mm) |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |