We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC ASKBT2WC keyboard Mouse included Home/Office Bluetooth QWERTY English Black
SKU
ASKBT2WC
Login for pricing
In stock
Echelon USB-C Compact Rechargeable Wireless Mouse and Keyboard Combo for Windows
UNSPSC:
| SKU | ASKBT2WC |
|---|---|
| EAN | 9350784101525 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
ALOGIC Echelon Compact USB-C Rechargeable Bluetooth Keyboard for US Win (Black) + Mouse Combo, US
| Keyboard | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.0 |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | 96% |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard keys operating life | 8000000 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 3000000 |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 2.22 oz (63 g) |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 4.33 x 2.48 x 1.14" (110 x 63 x 29 mm) |
| Keyboard weight | 17.6 oz (498 g) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 14.4 x 4.96 x 0.551" (365 x 126 x 14 mm) |
| Packaging data | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Connectivity technology | Wireless |