We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC ASKBT2MCWH keyboard Mouse included Home/Office Bluetooth QWERTY English White
SKU
ASKBT2MCWH
Login for pricing
In stock
Echelon USB-C Compact Rechargeable Wireless Mouse and Keyboard Combo for Mac
UNSPSC:
| SKU | ASKBT2MCWH |
|---|---|
| EAN | 9350784102348 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
Echelon Compact
The Tidy Way to Work
Compact Without Compromises
Echelon Compact streamlines all the office functionality of our best-selling Echelon Keyboards into a slim 96% layout that saves you precious desk space.
Most importantly of all, we haven’t compromised on the size or spacing of Echelon’s keys, allowing for quick, accurate and cramp-free typing.
Designed for Compact Productivity
Echelon Compact Keyboards includes a variety of single-click shortcuts to make repetitive tasks easier, such as single click Select All, Cut, Copy and Paste buttons on top of the numpad, ideal for data entry.
Quick Switch Between Devices
The Echelon Wireless Mouse and Keyboard make it easy to hotdesk or multitask with up to three saved devices, such as your laptop, phone and tablet.
No Batteries Needed
Echelon features an integrated, USB-C charging battery which lasts weeks between charges, saving you the expense and hassle of swapping batteries in and out.
The Tidy Way to Work
Compact Without Compromises
Echelon Compact streamlines all the office functionality of our best-selling Echelon Keyboards into a slim 96% layout that saves you precious desk space.
Most importantly of all, we haven’t compromised on the size or spacing of Echelon’s keys, allowing for quick, accurate and cramp-free typing.
Designed for Compact Productivity
Echelon Compact Keyboards includes a variety of single-click shortcuts to make repetitive tasks easier, such as single click Select All, Cut, Copy and Paste buttons on top of the numpad, ideal for data entry.
Quick Switch Between Devices
The Echelon Wireless Mouse and Keyboard make it easy to hotdesk or multitask with up to three saved devices, such as your laptop, phone and tablet.
No Batteries Needed
Echelon features an integrated, USB-C charging battery which lasts weeks between charges, saving you the expense and hassle of swapping batteries in and out.
| Keyboard | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.0 |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | 96% |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard keys operating life | 8000000 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 3000000 |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 2.22 oz (63 g) |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 4.33 x 2.48 x 1.14" (110 x 63 x 29 mm) |
| Keyboard weight | 17.6 oz (498 g) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 14.4 x 4.96 x 0.551" (365 x 126 x 14 mm) |
| Packaging data | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Connectivity technology | Wireless |