We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ScanJet Enterprise Flow N9000 sn1 Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A3 Blue, White
SKU
8Q4W1A#BGJ
Login for pricing
In stock
HP ScanJet Enterprise Flow N9000 sn1, 11.7 x 230" (297 x 5842 mm), 600 x 600 DPI, 48 bit, 24 bit, 80 ppm, 80 ppm
UNSPSC:
| SKU | 8Q4W1A#BGJ |
|---|---|
| EAN | 0198701400905 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
HP ScanJet Enterprise Flow N9000 sn1. Maximum scan size: 11.7 x 230" (297 x 5842 mm), Optical scanning resolution: 600 x 600 DPI, Input color depth: 48 bit. Scanner type: Sheet-fed scanner, Product color: Blue, White, Display diagonal: 4.3". Sensor type: CMOS CIS, Daily duty cycle (max): 30000 pages, Light source: LED. Auto document feeder (ADF) input capacity: 100 sheets. Maximum ISO A-series paper size: A3, ISO A-series sizes (A0...A9): A3, A4, A5, A6, A7, A8, ISO B-series sizes (B0...B9): B5
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 11.7 x 230" (297 x 5842 mm) |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 80 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 80 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 160 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 160 ipm |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Light source | LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, JPG, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XPS |
| Daily duty cycle (max) | 30000 pages |
| Scan to | E-mail, Network folder, USB |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Display diagonal | 4.3" |
| Product colour | Blue, White |
| Colour display | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Performance | |
| Button functions | Back, Off, On |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Light source | LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, JPG, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XPS |
| Daily duty cycle (max) | 30000 pages |
| Scan to | E-mail, Network folder, USB |
| Scan drivers | ISIS, ICA, TWAIN, WIA |
| Processor frequency | 666 MHz |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Customs code | 43211711 |
| HP segment | Business |
| Built-in OCR | Yes |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 28 - 420 g/m² |
| Multi feed detection | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6, A7, A8 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Linux |
| Bundled software | HP Scan Premium Software, HP Scanner Tools Utility, HP Scan Assistant, HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver, ISIS driver ICA driver, HP Easy Scan for Mac OS, HPUI Scan for Linux |
| Scan drivers | ISIS, ICA, TWAIN, WIA |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 6.8 W |
| Power consumption (off) | 0.08 W |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (sleep) | 1.81 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Sleep mode | Yes |
| Operational conditions | |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 95 °F |
| System requirements | |
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11; 10; 8.1; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; Internet Required; Web Browser; USB. macOS Catalina v 10.15; macOS Big Sur v 11; macOS Monterey v 12; macOS Ventura v 13; macOS Sonoma 14; Internet Required; USB. |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Microsoft Windows 11, 10, 8.1, 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019; 2 GB available hard disk space, Internet Required, Web Browser, USB |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8.1; Windows Server; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15.3" (389 mm) |
| Depth | 11" (280 mm) |
| Height | 9.96" (253 mm) |
| Weight | 10.8 lbs (4.9 kg) |
| Package depth | 13.7" (349 mm) |
| Package weight | 19.6 lbs (8.91 kg) |
| Package width | 19.5" (495 mm) |
| Package height | 15.1" (384 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 13.7" (349 mm) |
| Package weight | 19.6 lbs (8.91 kg) |
| Package width | 19.5" (495 mm) |
| Package height | 15.1" (384 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Bundled software | HP Scan Premium Software, HP Scanner Tools Utility, HP Scan Assistant, HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver, ISIS driver ICA driver, HP Easy Scan for Mac OS, HPUI Scan for Linux |
| Manual | Yes |
| Processor | |
| Processor frequency | 666 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 4.3" |
| Media formats | |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6, A7, A8 |
| Features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| HP segment | Business |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 30% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 760 |
| Technical details | |
| Button functions | Back, Off, On |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Media types supported | Cut Sheet Paper, Printed Paper (Laser and ink), Pre-Punched Paper, Bank Checks, Business Cards, Carbonless forms, Previously stapled media with staple removed, Carrier sheet purchased from HP |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Image formats supported | BMP, JPEG, JPG, PNG, TIFF |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Product colour | Blue, White |
| UNSPSC-code | 43211711 |
| Customs code | 43211711 |
| Box contents | Power adapter; USB cable; User Guide; regulatory flyer |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 30% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 760 |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Other operating systems supported | Linux |
| Media types supported | Cut Sheet Paper, Printed Paper (Laser and ink), Pre-Punched Paper, Bank Checks, Business Cards, Carbonless forms, Previously stapled media with staple removed, Carrier sheet purchased from HP |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Image formats supported | BMP, JPEG, JPG, PNG, TIFF |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11; 10; 8.1; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; Internet Required; Web Browser; USB. macOS Catalina v 10.15; macOS Big Sur v 11; macOS Monterey v 12; macOS Ventura v 13; macOS Sonoma 14; Internet Required; USB. |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| UNSPSC-code | 43211711 |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Box contents | Power adapter; USB cable; User Guide; regulatory flyer |
| Ethernet LAN | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Customs code | 43211711 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |