We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ScanJet Enterprise Flow 9000 s1 Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A3 Blue, White
SKU
8Q4W0A#BGJ
Login for pricing
In stock
HP ScanJet Enterprise Flow 9000 s1, 11.7 x 230" (297 x 5842 mm), 600 x 600 DPI, 80 ppm, 80 ppm, Sheet-fed scanner, Blue, White
UNSPSC:
| SKU | 8Q4W0A#BGJ |
|---|---|
| EAN | 0198701400745 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
HP ScanJet Enterprise Flow 9000 s1. Maximum scan size: 11.7 x 230" (297 x 5842 mm), Optical scanning resolution: 600 x 600 DPI, ADF scan speed (b/w, A4): 80 ppm. Scanner type: Sheet-fed scanner, Product color: Blue, White, Display: LCD. Sensor type: CMOS CIS, Daily duty cycle (max): 30000 pages, Light source: LED. Auto document feeder (ADF) input capacity: 100 sheets. Maximum ISO A-series paper size: A3, Scanning media types supported: Business Card, ISO A-series sizes (A0...A9): A3, A4, A5, A6, A7, A8
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 11.7 x 230" (297 x 5842 mm) |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 80 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 80 ppm |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Light source | LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, JPG, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XPS |
| Daily duty cycle (max) | 30000 pages |
| Scan to | E-mail, Network folder, USB |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Display | LCD |
| Product colour | Blue, White |
| Control type | Buttons |
| Performance | |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Light source | LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, JPG, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XPS |
| Daily duty cycle (max) | 30000 pages |
| Scan to | E-mail, Network folder, USB |
| Scan drivers | ISIS, ICA, TWAIN, WIA |
| Processor frequency | 666 MHz |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| HP segment | Business |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Scanning media types supported | Business Card |
| Maximum scan area (ADF) | 11.7 x 230" (297 x 5842 mm) |
| Minimum scan area (ADF) | 2 x 2.72" (50.8 x 69 mm) |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 28 - 420 g/m² |
| Multi feed detection | Yes |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6, A7, A8 |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Linux |
| Bundled software | HP Scan Premium Software, HP Scanner Tools Utility, HP Scan Assistant, HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver, ISIS driver ICA driver, HP Easy Scan for Mac OS, HPUI Scan for Linux |
| Scan drivers | ISIS, ICA, TWAIN, WIA |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.08 W |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (sleep) | 1.2 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Sleep mode | Yes |
| Operational conditions | |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| System requirements | |
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11; 10; 8.1; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; Internet Required; Web Browser; USB. macOS Catalina v 10.15; macOS Big Sur v 11; macOS Monterrey v 12; macOS Ventura v 13; macOS Sonoma v 14; Internet Required; USB. |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Microsoft Windows 11, 10, 8.1, 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019; 2 GB available hard disk space, Internet Required, Web Browser, USB |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8.1; Windows Server; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.3" (389 mm) |
| Depth | 11" (280 mm) |
| Height | 9.96" (253 mm) |
| Weight | 10.8 lbs (4.9 kg) |
| Package depth | 13.7" (349 mm) |
| Package weight | 19.5 lbs (8.85 kg) |
| Package width | 19.5" (495 mm) |
| Package height | 15.1" (384 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 13.7" (349 mm) |
| Package weight | 19.5 lbs (8.85 kg) |
| Package width | 19.5" (495 mm) |
| Package height | 15.1" (384 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB, AC |
| Bundled software | HP Scan Premium Software, HP Scanner Tools Utility, HP Scan Assistant, HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver, ISIS driver ICA driver, HP Easy Scan for Mac OS, HPUI Scan for Linux |
| Manual | Yes |
| Processor | |
| Processor frequency | 666 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Display | |
| Display | LCD |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6, A7, A8 |
| Features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| HP segment | Business |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 30% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 760 |
| Technical details | |
| TWAIN version | 2.4 |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Media types supported | Cut Sheet Paper, Printed Paper (Laser and ink), Pre-Punched Paper, Bank Checks, Business Cards, Carbonless forms, Previously stapled media with staple removed, Carrier sheet purchased from HP |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Image formats supported | BMP, JPEG, JPG, PNG, TIFF |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Product colour | Blue, White |
| UNSPSC-code | 43211711 |
| Box contents | Power cord; adapter; USB cable; User Guide; regulatory flyer |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 30% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 760 |
| Other features | |
| Other operating systems supported | Linux |
| TWAIN version | 2.4 |
| Media types supported | Cut Sheet Paper, Printed Paper (Laser and ink), Pre-Punched Paper, Bank Checks, Business Cards, Carbonless forms, Previously stapled media with staple removed, Carrier sheet purchased from HP |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Image formats supported | BMP, JPEG, JPG, PNG, TIFF |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11; 10; 8.1; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; Internet Required; Web Browser; USB. macOS Catalina v 10.15; macOS Big Sur v 11; macOS Monterrey v 12; macOS Ventura v 13; macOS Sonoma v 14; Internet Required; USB. |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| UNSPSC-code | 43211711 |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Box contents | Power cord; adapter; USB cable; User Guide; regulatory flyer |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |