We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP LaserJet 176A Black Original Toner Cartridge
SKU
W1760A
Login for pricing
In stock
HP LaserJet 176A Black Original Toner Cartridge, 45000 pages, Black, 1 pc(s)
UNSPSC:
| SKU | W1760A |
|---|---|
| EAN | 0198122169689 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
HP LaserJet 176A Black Original Toner Cartridge. Black toner page yield: 45000 pages, Printing colors: Black, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner page yield | 45000 pages |
| Compatibility | HP 176A toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise HP LaserJet Enterprise 8501 series, HP LaserJet Enterprise MFP 8601 Series |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, United States |
| Pallet size (EU) | 28 x 43.3 x 94.7" (712 x 1101 x 2406 mm) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 460 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 28.03 x 43.35 x 75.75" |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 135 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 27.6" (700 mm) |
| Depth | 6.3" (160 mm) |
| Height | 4.76" (121 mm) |
| Package depth | 6.3" (160 mm) |
| Package weight | 4.06 lbs (1.84 kg) |
| Weight | 3.37 lbs (1.53 kg) |
| Package width | 27.6" (700 mm) |
| Package height | 4.76" (121 mm) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 28 x 43.3 x 75.7" (712 x 1101 x 1924 mm) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 6.3" (160 mm) |
| Package weight | 4.06 lbs (1.84 kg) |
| Package width | 27.6" (700 mm) |
| Package height | 4.76" (121 mm) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| Pallet size (EU) | 28 x 43.3 x 94.7" (712 x 1101 x 2406 mm) |
| Country of origin | China, United States |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 460 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 28.03 x 43.35 x 75.75" |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 135 pc(s) |
| Compatibility | HP 176A toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise HP LaserJet Enterprise 8501 series, HP LaserJet Enterprise MFP 8601 Series |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.2 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122169689 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122169689 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.2 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet size (EU) | 28 x 43.3 x 94.7" (712 x 1101 x 2406 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 28 x 43.3 x 75.7" (712 x 1101 x 1924 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 460 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 28.03 x 43.35 x 75.75" |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 460.8 lbs (209 kg) |
| Pallet weight (EU) | 568.8 lbs (258 kg) |
| Pallet size (EU) | 28 x 43.3 x 94.7" (712 x 1101 x 2406 mm) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 28 x 43.3 x 75.7" (712 x 1101 x 1924 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 460 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 28.03 x 43.35 x 75.75" |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 135 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |