We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
The Joy Factory CPA320S mobile phone case 6.1" Border Black, Transparent
SKU
CPA320S
| SKU | CPA320S |
|---|---|
| EAN | 0810041122049 |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
A rugged protective case with a tempered glass screen protector, ideal for mobile workers in almost any environment.
A rugged protective case with a tempered glass screen protector, ideal for mobile workers in almost any environment.
Meet the protective case built to safeguard your iPhone 16 and enhance your everyday experience. Engineered to exceed MIL-STD-810H military-grade standards, it offers reinforced protection, giving you the confidence to take your iPhone anywhere, no matter the conditions.
But this case is more than just tough; it’s designed for ultimate convenience. With MagSafe compatibility and dual corner openings for lanyards or straps, you’ll have the freedom to carry your iPhone securely, minimizing the chance of accidental drops.
For an even smoother experience, we’ve included a premium tempered glass screen protector crafted from anti-glare, 9H hardness glass. It’s scratch-resistant, fingerprint-resistant, and enhances outdoor viewing by improving light transmission, ensuring your display remains bright and clear. This case isn’t just about protection—it’s confidence for your iPhone 16.
A rugged protective case with a tempered glass screen protector, ideal for mobile workers in almost any environment.
Meet the protective case built to safeguard your iPhone 16 and enhance your everyday experience. Engineered to exceed MIL-STD-810H military-grade standards, it offers reinforced protection, giving you the confidence to take your iPhone anywhere, no matter the conditions.
But this case is more than just tough; it’s designed for ultimate convenience. With MagSafe compatibility and dual corner openings for lanyards or straps, you’ll have the freedom to carry your iPhone securely, minimizing the chance of accidental drops.
For an even smoother experience, we’ve included a premium tempered glass screen protector crafted from anti-glare, 9H hardness glass. It’s scratch-resistant, fingerprint-resistant, and enhances outdoor viewing by improving light transmission, ensuring your display remains bright and clear. This case isn’t just about protection—it’s confidence for your iPhone 16.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Border |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 |
| Maximum screen size | 6.1" |
| Protection features | Shockproof, Drop proof, Scratch resistant |
| MagSafe compatible | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.56" (90.4 mm) |
| Height | 6.36" (161.5 mm) |
| Depth | 0.579" (14.7 mm) |
| Weight | 17.9 oz (508.4 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |